Jeho veličenstvo: David Rath

pátek 18. září 2009 16:36

Dětský domov v obci Pyšely (Benešovsko) funguje už skoro sto let. Přežil dvě světové války, nacisty i komunisty. Vypadá to, že ovšem nepřežije sociálního demokrata Davida Ratha.

David Rath zveřejnil své plány přestěhovat dětský domov (momentálně asi 50 dětí) z Pyšel do bývalé léčebny v Choceradech. Toto, zatím nepotvrzené rozhodnutí, vyvolalo vlnu kritiky nejen od odborníků, ale i od samotných obyvatel Pyšel. Podle nich je domov s obcí sžitý a přesun by dětem uškodil.

logo.JPG

Takové chování mi přijde extrémně zajímavé, normálně všichni dělají všechno možné, aby takovéto ústavy nebyly v jejich blízkosti. V Pyšelech je tomu ovšem jinak. Domov má stoletou tradici a hodně místních má s ním zřejmě spojenou i obživu. Dokonce založili občanské sdružení jehož cílem je boj  proti hejtmanovi Davidu Rathovi.

"Pro něčí osobní zájmy se s dětmi hýbe, jako by byly bezcenné figurky"

Zakladatel sdružení Jan Kružík

Pyšely mají 1500 obyvatel a z toho 524 už je v tomto sdružení zapsáno. To je vesnička podle mého gusta!

Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové je Pyšelský dětský domov v nevyhovujícím objektu a jeho oprava by stála 150 až 200 milionů korun.

Podle psycholožky Václavy Masákové je Pyšelský domov součástí obce, děti tam jsou zakořeněné a jakákoliv změna je pro ně špatná.

"Jsou daleko citlivější a labilnější než děti, které žijí v rodinách. Pro ně jsou rodinou Pyšely"

Už na jaře se Pyšelský domov objevil v médiích v souvislosti se „sociálním cítěním“ Davida Ratha. Tehdy se totiž ukázalo, že mu středočeský kraj nedá slíbené desítky milionů korun (přesněji se jedná o 56 milionů korun, které slíbilo bývalé vedení středočeského kraje) na nutné opravy, jak bylo původně v plánu. Podle opozice (ODS) se podobná částka, kterou měly dostat Pyšely, přesunula na stavbu školní jídelny v Hostivici, kde žije středočeský hejtman David Rath.

Šedesát milionů korun tedy chtějí nově krajští radní poslat na výstavbu jídelny a kuchyně umělecké školy do Hostivice, bydliště hejtmana Davida Ratha!

To pak podivná dotace 9,5 milionu brachovi Michalu Rathovi do obce Zbuzany působí jako pakatel.

pysely.jpg

David Rath tuto do očí bijící souvislost odmítá a tvrdí, že výstavba umělecké školy v Hostivici má vyřešit kritický nedostatek míst ve zdejší základní škole. Umělecká školy by měla po dobudování jídelny a kuchyně sloužit jako běžná základní škola.

"Kraj tento projekt považuje za zajímavou novou možnost, jak co nejekonomičtěji využít jeden areál školy pro dva typy výuky současně"

David Rath

"Všichni starostové budou zuřit, že oni nedostanou nic a Hostivice šedesát milionů"

Šéfka krajského kontrolního výboru Dagmar Nohýnková

Dětský domov se nachází v rozsáhlém areálu zámku, který je rozdělen na dvě části. Zámek, ve kterém sídlí domov důchodců a bývalý Útulek sv.Josefa, dnešní dětský domov. K dětskému domovu patří hřiště, zelinářská zahrada a sad. Celý areál obklopují travnaté plochy se stromy.

dd.jpg
 

A trocha historie:

8. června 1899 vznikl v Praze výbor Útulku s úmyslem postarat se o osiřelé dítě. Předsedou se stal Vilém Engel a byl založen domov pro sirotky, Útulek Sv. Josefa na Královských Vinohradech v Praze.V roce 1902 měl útulek 26 dětí, 26 000 zl. dluhů a 600 korun v hotovosti. Po smrti p. Viléma Engela se stal předsedou p. Antonín Hoffmann.1. února 1907 byl zvolen do výboru MUDr. Josef Červenka, člověk, který obětavě léčil nemocné děti. Vozil děti až do Hallu v Horním Rakousku nebo Luže u Vysokého Mýta. P. Červenka měl rovněž velké zásluhy na zařízení pobočky Útulku v Červeném Kostelci u Náchoda.

Zpočátku o děti pečovaly civilní vychovatelky, které byly později vystřídány dvěma řeholnicemi z řádu Sv. Františka. V roce 1910 převzaly péči o děti chudé školní sestry de Notre-Dame z Horažďovic.Dětí v Útulku přibývalo a hned z několika důvodů bylo nutné tento dům přiblížit více Praze. Cesta z Prahy do Červeného Kostelce byla vzdálená, trvala půl dne a rovněž drahá. Také dohled nad ústavem se vymykal z rukou. Největším důvodem bylo ukončení nájmu ze strany Královohradecké konsistoře, která dům vlastnila.

Hledání nového místa pro výstavbu nového Útulku trvalo 4 roky a nebylo snadné. P. Antonín Hoffmann vyprávěl: "Hledal jsem dlouho, než jsem nalezl vhodné místo v okolí Prahy. Bylo nám nabídnuto místo ve Sv. Kiliánovi na ostrově u soutoku Sázavy a Vltavy. Místo i krajina byly krásné, avšak z důvodu obav ze záplav jsem od koupi upustil. Rovněž jsme přemýšleli o Zbraslavi, ale nakonec jsme přijali nabídku městského lékaře MUDr. Šváchy koupit pozemek v Pyšelích u Benešova. Toto místo mělo hodně předností. Zastavují zde všechny osobní vlaky, takže doprava z Prahy a do Prahy nebude tolik komplikovaná a časově náročná, v obci je i základní škola a okolí Sázavy je skutečně krásné."15. června 1912 projednal p. Hoffmann s baronem Richardem Mattencloid a ředitelem panství V. Hennigrem velmi výhodnou koupi pozemku, 1 čtverečný sáh za 3 koruny.

Dne 18. června 1912 byla podepsána smlouva, dle níž za pozemek 5 572 čtverečných sáhů bylo zaplaceno 12 930,97 korun.Následovalo plánování a poté samotná stavba domu. Plány zhotovil architekt p. Beneš. Navrhl dvouposchoďovou budovu. Do suterénu a přízemí umístil prádelnu, žehlírnu, koupelny, opatrovnu, sklepy a kapli. Do prvního poschodí pracovnu pro 70 dětí a dvě velké ložnice, každou pro 35 dětí a do druhého 11 podkrovních pokojů pro hosty. Finální rozpočet stanovil na 163 000 korun. Finance Útulku však byly limitovány hranicí 115 000 korun, takže původní plán musel být přepracován. Poté již nic nebránilo zahájení stavby. 23. listopadu 1912 byl posvěcen za přítomnosti pyšelského faráře O. Kozy základní kámen.

Stavba byla dokončena a okresní kolaudační komisí schválena 23. června 1913. O den později se do nového Útulku již děti stěhovaly na prázdniny. Kaple i dům byly vysvěceny 17. srpna 1913.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/lide-brani-detsky-domov-proti-hejtmanovi-rathovi_139316.html 

http://www.ddpysely.cz/historie.php

http://www.benesovsko.info/cs/clanky/vezme-rath-detskemu-domovu-pysely-penize 

http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/606343

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky