Připravený nekrolog

středa 23. září 2009 12:47

V souvislost s několika zprávami o horšícím se zdravotním stavu herečky Jiřiny Jiráskové mě napadla jedna opravdu morbidní myšlenka. Omlouvám se všem citlivým osobám a fandům paní Jiráskové za následující text už předem.

Hlavní vliv na tu morbidní myšlenku měl ovšem spíše seriál Kriminálka Miami (C.S.I. Miami), kde ve včerejším díle byla jedna postava takové speciální novinářky. Práce této dívky spočívala ve psaní nekrologů slavných lidí. Pointa je, že se jednalo o nekrology lidí ještě žijících a dotyčná je psala takzvaně „do foroty“. Předpřipravovala je. 

Dotyčné médium (noviny, televize) je pak připraveno a když daná osoba zemře, prostě šáhnou do příslušného šuplíčku a bleskurychle vydají nekrolog.  

A mě napadlo: je už někde připraven nekrolog pro Jiřinu Jiráskovou? Děje se tento pragmatický „hyenismus“ i tady v Čechách? A můžeme to mít novinářům vůbec za zlé?

jj.jpg

Ve světě tyto předpřipravené nekrology (prewritten obituaries) nejsou vůbec žádnou novinkou. Z morálního hlediska se novináři nejvíce obhajují zrychleným během světa a nutností být první. Obviňován je hlavně internet.  

Americká tisková agentura Associated Press přiznává aktuálně něco okolo 1000 předpřipravených nekrologů, Los Angeles Times jich přiznávají 400, a tak můžeme pokračovat dále. Takto zaměstnaný novinář musí ovšem umět odhadnout komu nekrolog připravit. Kdo je „slibný“ pro výživnou první stránku.

Hvězdou všech předpřipravených nekrologů na světě je prý popová zpěvačka Britney Spears (26 let!), která se o své místo přihlásila svým sebedestrukčním životním stylem. Otázkou je, zda jí právě ty předpřipravené nekrology (o kterých musela vědět) nezachránily život. Zda si neuvědomila, že chce trošku jiný nekrolog, než takový který končí předávkováním ve vaně.

bs.jpg

Kdo by byl hvězdou předpřipravených nekrologů v Čechách? Momentálně je to určitě Jiřina Jirásková. Do budoucna samozřejmě Karel Gott.   

Takže až někdy v budoucnu (samozřejmě doufám, že v co nejvzdálenějším) uvidíte nekrolog Jiřiny Jiráskové, zamyslete se nad tím kdy byl připraven. To samé platí pro televizi. Tam už asi taky sedí nějaký zaměstnanec a přemýšlí, který film Jiřiny Jiráskové zařadí „akčně“ do vysílání v den jejího skonu.  

Přimlouvám se samozřejmě za Světáky.

svetaci2.jpg

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/c/a/2008/01/22/MNM2UILKO.DTL

http://www.novinky.cz/domaci/179784-herecka-jirina-jiraskova-je-stale-ve-velmi-vaznem-stavu.html 

http://www.csfd.cz/film/23443-svetaci/ 

http://www.osobnosti.cz/jirina-jiraskova.php

 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky