Protektor

středa 14. říjen 2009 14:13

České filmy moc často nechválím. Většinou mi lezou dost na nervy. Upřímně nesnáším celý ten „komplex méněcennosti“ který většina českých moderních filmů využívá jako nosné téma. Celá ta Svěráko-Hřebejkovská poetika malého českého člověka je podle mě falešná, zlá a hlavně arogantní. Nový český film Marka Najbrta s akčním názvem Protektor mě ovšem uchvátil už od prvních minut a několikrát jsem se přistihl jak si říkám: „Tohle, že je český film? Sakra, vždyť je to úžasný!“ A je to tak. Jděte do kina.

Co mi asi nejvíc vadí na filmech jako jsou Pelíšky, nebo u nového českého seriálu Vyprávěj je určitá „smířlivost“. Autoři vykreslují naprosto morální obludy, povahové kriply, s rádobyvtipným nadhledem a dělají z nich humorné postavičky. Tenhle přístup naprosto zkresluje naši minulost a toto líčení „starých dobrých časů“ například v přebarveném seriálu Vyprávěj je neskutečně absurdní.

kola.jpg
Trikové natáčení cyklistické scény do filmu pro pamětníky

Film Protektor Marka Najbrta se vydal úplně jiným směrem a je to zatraceně dobře. 

Protektor je v podstatě manželské drama. Začíná v roce 1938, kdy je hlavní postavou manželského páru atraktivní herečka Hana Vratová (Jana Plodková) a ve stínu stojící žárlivý manžel, zaměstnanec Českého rozhlasu Emil Vrbata (skvělý Marek Daniel) jen sleduje její vzestup. Hana je ovšem židovského původu a tak je brzy ze světa večírků a filmových premiér odstraněna k životu v domácím vězení. S židovskou hvězdou na rameni. 

pan.jpg
Hlavní hrdina - Emil Vrbata

Na druhou stranu okupace přináší vzestup Emila Vrbaty, který se stává rozhlasovou hvězdou (jeho předchůdce odmítl nacistům sloužit). Což znamená hodně ústupků německým okupantům na samé hranici kolaborace. Přesto se odmítá s židovskou manželkou rozvést (i když to škodí jeho kariéře a všichni to po něm chtějí) a dělá vše pro její ochranu. Dokonce i svou kolaboraci omlouvá tím, že chrání svou židovskou ženu. Ale je to skutečně tak, nebo je pouze kariéristou? 

pani.jpg
A jeho žena   

Film Protektor má několik úžasných a silných momentů. Hlavní hrdina Emil Vrbata si myslí (stejně jako jeho kolegové za komunismu), že tichá pasivní rezistence se rovná odporu. Není to tak. A moment, kdy si to hlavní hrdina uvědomí je skoro na stejné úrovni jako podobný moment z filmu Obchod na Korze. 

fanynky.jpg
A jeho fanynky.

Co se týče technického provedení Protektora, tak je skoro dokonalé. Moderní, hravé a často naprosto překvapivé. Například natáčení cyklistické „trikové“ scény do filmu ve filmu atd. Co mě dostalo z hlediska technických propriet je hlavně hudba od mě neznámé formace Midi Lidi, která je naprosto nesoudobá a patří spíš někam do konce 80. let. Do filmu se ovšem skvěle hodí a umocňuje to co vidíte na plátně. Po pár minutách ji přestanete vnímat jako rušivě moderní a stane se pro vás součástí filmu. 

Protektor byl českou akademií vyslán do boje o Oskara. Jestli má nějakou šanci, lze jen těžko tipovat. Přeci jen se jedná o dost obehrané téma. Ovšem na rozdíl od tématicky podobného Hřebejkova Musíme si Pomáhat je Protektor o několik tříd jinde.  

Jděte se přesvědčit do kina.  

pani2.jpg
A znovu jeho žena
   

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky