Čertovy hlavy

pátek 6. listopad 2009 08:44

Nedaleko středočeské obce Želízy může začít nádherná podzimní procházka za sochami Václava Levého. Několika kilometrový okruh krásnou podzimní přírodou a pár překvapení. Příjemných i nepříjemných. Přesto úžasný tip na podzimní výlet.


Hned na začátku vesnice Želízy je velký poutač „Čertovy hlavy“ kde můžete odbočit a zaparkovat. Po vystoupání asi půl kilometru do prudkého kopce se Vám naskytne nádherný pohled na jistě největší Levého dílo – Čertovy hlavy. Dvě přísně tváře vytesané v pískovcové skále. Šestimetrové obličeje vytesané ve skále prý představují někdejší obyvatele Liběchova, přesto se rychle ujal název Čertovy hlavy.

clanok_foto_674_orig.jpg

Pak můžete pokračovat dál až k dalším Levého dílům Harfenice a Had. U krásné Harfenice je první nepříjemné překvapení. Lesní cesta je totiž tak neuvěřitelným způsobem zničena lesáky a jejich technikou, že byla prakticky proměněna v nepřekonatelnou bažinu. Cykloturisté mají smůlu, pěší to obejdou lesem.

New_harfe1.jpg


New_harfe2.jpg

Kousek od Harfenice se pak na skále vyhřívá devítimetrový had. Vzpomínka na časy, kdy byly místní lesy plné zmijí.

New_Had.jpg


Václav Levý je zajímavá osobnost. Narodil se v roce 1820 v Nebřežanech a zemřel v roce 1870 v Praze. Zpočátku byl v umění naprostým samoukem. Vyučil se stolařem a zprvu vytvářel pouze dřevořezby. Své první kamenné sochy, obří hlavy, vytvořil okolo roku 1845 ve skalách poblíž Liběchova, kde pracoval na zámku jako kuchař (pomocník v kuchyni).

New_levy.jpg
Kresba: Jan Vilímek 

Majitel zámku Antonín Veith (podnikatel a obrozenec) rychle rozpoznal Levého talent a podporoval ho. Levý se mu po studiích odměnil podílem na opravách zámecké zahrady v Liběchově.

"Skutečně nebylo mnoho potřeba k tomu, aby Levý hrubým špičákem, dlátem a kladivem dopověděl tvary ve skalách již napovězené, které člověku přímo vnucují určité představy," napsala Marie Černá v knize o Václavu Levém.

Veith pak Levého poslal na studia do Mnichova. Poté žil Levý především v Římě. Po návratu do Čech byl prvním učitelem J. V. Myslbeka. Kromě skalních plastik u Liběchova vytvořil například sochy svatých v pražském kostele Karla Boromejského nebo sousoší Adam a Eva, což je jeho nejslavnější dílo.

„Václav Levý byl sochařem již rozeným. Nejen že již v útlém mládí dovedně vyřezával vše možné, jemu výtvarnictví nedalo pokoje ani ve volných chvílích věku pozdějšího, kdy na př. za večera seděl v hostinci. Kterýkoli host u stolu jeho nebo vedlejšího nespotřeboval při večeři všechen chléb a nechal ho kousek ležeti: už ten zbytek Levý měl a hned jeho střídu rozmačkával mezi prsty, aby ji proměnil v dobře vypracované tuhé těsto. Z toho pak modeloval (obyčejně pod stolem) dokonalé komické figurky nebo pitvorná zvířata, jimiž potom překvapoval společnost, připnuv na př. sousedovi, hledícímu jinam, na okraj jeho sklenice pěknou žábu žíznivou, chystající se s otevřenou papulou ke skoku do piva“. 

Ze zašlých dob - Josef Richard Vilímek (1835–1911)

New_DSC01456.jpg 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky