Avatar

neděle 3. leden 2010 12:31

Už nejméně desítky filmů byly označeny jako „revoluční“. U filmu AVATAR jsem měl poprvé pocit, že je to pravda. Rozsáhlých recenzí na tento film je plný internet, takže tím nebudu nikoho unavovat a přidám jen pár dojmů.

AVATARa natočil tvůrce Terminátorů, Vetřelců a Titanicu – James Cameron. Režisérská megahvězda, které do práce už pravděpodobně nikdo nekecá.

Cameron se rozhodl natočit megalomanské sci-fi, které se celé odehrává v naprosto odlišném světě, než na jaký jsme zvyklí. Rozhodl se strčit do kapsy všechny ty moderní filmy plné animací a dosud používané přístupy a nechal si vyvinout úplně novou technologii snímání lidských pohybů a grimas. Nevím jak se mu to povedlo, ale výsledek vypadá o několik tříd lépe než pár měsíců (!!) staré, podobné pokusy (např. BeowulfVánoční koleda atd.). Starý režisérský lišák James Cameron (56 let) strčil do kapsy všechny ostatní tvůrce a právě zde je na místě označení „revoluční“ podívaná. Více o technické přípravě filmu najdete zde.

A o čem to je? 

„Ústřední postavou příběhu je Jake Sully (Sam Worthington), který byl jako mariňák zraněn a ochrnul do pasu dolů. Jake je ale vybrán k účasti na  Avatar, který by mu pomohl zase chodit. Když souhlasí, je jeho mysl vtělena do uměle vytvořeného hybridního těla, se kterým se musí vydat na planetu Pandora a získat důvěru jejích obyvatel. Jake ale začne chápat podstatu věcí a neví na jaké straně má být.“

Zdroj: www.csfd.cz

K předešlému ději bych jen dodal, že Jake k účasti vybrán nebyl, ale že je pouhým náhradníkem za svého bratra – dvojčete, pro nějž bylo umělé tělo vytvořeno. Od začátku filmu je tedy sám o sobě méněcennou postavou, neúspěšným bratrem, který jen díky smrti svého dvojčete dostane poslední životní šanci.

3.JPG

Revolučnost tohoto filmu je jen a pouze v jeho vizuální stránce. To je třeba si uvědomit. Pakliže si říkáte, že si počkáte na DVD, nebo až budou AVATARa dávat v televizi - nedělejte to a jděte do kina (2D, nebo 3D to je na Vás).

Co se týče děje, popř. emocionální stránky filmu tam se dostáváme na velmi tenký led. Děj AVATARa je totiž velmi primitivní a možná i pitomý. Jakoby se tvůrci snažili hrozně důkladně promyslet a znázornit ekosystém planety Pandora a zapomněli na samotný děj filmu. Ten je předvídatelný a přímočarý. Chvilku mi připomínal první díl dobrodružství Mayova Vinetua – náčelníka apačů. Bílá vrána mezi zlými bělochy drancujícími nerostné suroviny se postaví na stranu domorodců. Chvílemi zase AVATAR připomíná dobrodružství šmoulů (a tím nemyslím to, že jsou domorodci modří). Jde o jejich filosofii se vším propojené matky přírody. Ta v Avataru není personifikována, jako se stalo ve šmoulech, je reprezentována jakýmsi nervovým uzlem. Ten chtějí samozřejmě zlí běloši zničit, protože zásoby nerostných surovin jsou přímo pod ním. Jde vlastně o remake filmu Tanec s vlky, jen se děje na jiné planetě.

4.JPG

A několik chaotických poznámek:

  1. Už dlouho jsem toužil vidět film, ve kterém je lidstvo zápornou „postavou“. Filmů kde přiletí mimozemšťané a chtějí naši planetu zničit, či převzít je spoustu. Strašně jsem si přál to vidět naopak a AVATAR to nabízí v plné parádě.
  2. Film je hrozně těžké najít v kině nedabovaný, i když český dabing není úplně špatný. Nechápu ovšem proč slovo jako je „Fuck“ překládáno jako „Sakra“, nebo „Ty vole“. Mariňáci neříkají „sakra“, mariňáci říkají KURVA!
  3. Na naprosto nevhodném místě dělá většina kin přestávku pro doplnění popcornu. To považuji za naprostou zhovadilost.
  4. Ekologické poselství filmu AVATAR je naprosto jasné a očividné. V jedné sekvenci se dokonce říká, že pozemšťané už svoji matku přírodu zničili a teď pokračují na Pandoře. Trošku mi vadí jak Cameron staví celý film naprosto černobíle. Pozemšťané jsou prostě zlí a chamtivý hajzlové a Pandořané jsou úžasné bytosti, které pláčou když si uloví večeři. Neškodilo by například vysvětlit k čemu je onen minerál, který tak strašně pozemšťané potřebují. Co když léčí například rakovinu? Na druhou stranu by pak neškodilo přidat nějakou scénu z guerillové války, která by ukázala Pandořany jako nemilosrdné zabijáky lidí. Film by nebyl tak třeskutě černobílý a stal by se reálnějším.
  5. Scénu kdy mariňáci zničí „strom života“ Pandořanů – jakési centrum jejich náboženství, mnoho recenzentů označuje jako určitou metaforu 11. září. Kde prý Cameron chce ukázat, že i jiné kultury mohou mít své 11. září a kritizuje tak určitou sebestřednost Američanů. Přesně tento blábol pak pokládám za důvod proč nestudovat filmovou teorii a raději se na filmy dívat neškoleným zrakem. Stejně tak bych mohl v Avataru najít metaforu války Severu proti Jihu a rozepsat to na dvě stránky, ale říká to něco o filmu samotném? Ne, říká to hodně o recenzentovi.

Takže, jděte rozhodně do kina. Užijte si nádhernou pohádku s revolučními triky a neberte to tak vážně.

5.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky