Důležitá osoba

středa 6. leden 2010 12:31

Zaslechl jsem z rádia zajímavé slovní spojení „osoba důležitá pro zachování chodu státu“. Začalo mi to intenzivně vrtat hlavou.

Většina lidí asi tuší co znamená částo používaná (až příliš) zkratka V.I.P.

Very Important Person - velmi důležitá osoba.  

Slovíčko important je tam zajímavé, protože ho lze přeložit jako – důležitý, významný, vlivný, ale i jako sebejistý(á).

V.I.P. – velmi sebejistá osoba.

Všeobecně (zejména v zemích s intenzivním bulvárem, jako jsme my) to znamená ovšem nejčastěji nějakou hudebně/herecky/modelkově známou celebritu. VIP se u nás dají rozdělit na dvě skupiny, na ty co jsou opravdu VIP pro většinu národa - třeba Karel Gott. A na ty co si o sobě myslí, že jsou VIP – třeba Agáta Hanychová.  

Ovšem „osoba důležitá pro zachování chodu státu“, to je naprosto odlišný šálek kávy. Propagaci tohoto sousloví v české mediální bažině má na svědomí samozřejmě prasečí chřipka. Náš Stát nakoupil nějaké to očkování a vymyslel strategii, kdo ho dostane nejdříve. Nebudou to běžní občané, ale budou to rizikoví pacienti, zdravotníci, pracovníci záchranného systému a právě osoby důležité pro chod státu. Což je podle mě v pořádku.

Od té doby co jsem to sousloví slyšel mi intenzivně vrtá hlavou. Kdo všechno do téhle množiny patří? Na chvilku mi dokonce sebestředně blesklo hlavou – zavolá mi někdo? Budu mít telefonát, kde mě paní doktorka pozve na očkování?

Jsem taková osoba?

Samozřejmě, že ne. Ale kdo ten telefonát mít bude? Přemýšlím, kdo je z mého okolí osoba důležitá pro chod státu.

Prezident? Prodavačka v pekárně kam si chodím pro chleba? Obsluha automyčky?

Je to zapeklitá otázka.

 

A tak mě tak napadá, není náhodou i Karel Gott osoba důležitá pro zachování chodu státu?

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky