Korupce neexistuje

pondělí 25. leden 2010 08:21

Petr Rafaj

Až nyní se mi dostal do ruky fascinující rozhovor s Petrem Rafajem (ČSSD), předsedou Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže. Po jeho přečtení je mi jasné, že hospodářskou soutěž v ČR kontroluje ten správný člověk!

Následuje krátký úryvek z Hospodářských novin (zde). Myslím, že to mluví za vše.

HN: Některé soutěže vypadají jako ušité na míru jedinému dodavateli. Mají tolik detailních podmínek, že je může splnit jediný hráč na trhu. I váš úřad je z toho v jednom případě podezřelý. Když pro vás ÚOHS na podzim kupoval nové služební auto, vypsali jste na něj celkem 44 požadavků, které splňuje jen jedna limuzína od firmy Audi. Nedivíme se, že si na to konkurenti stěžují.

Rafaj: Nezaznamenal jsem, že by si na to stěžovala nějaká firma, tu problematiku otevřeli novináři.

HN: Stejně, proč jste dali požadavky třeba na přesnou barvu obložení interiéru nebo na centimetr přesnou výšku od sedadla po strop?

Rafaj: Zadávací dokumentace byla zadána našimi úředníky velmi pečlivě, možná z toho je pak problém. Specifikace byla tak přesná, že bylo těžší mezi tím kličkovat.

HN: Právě proto to vypadá, že podmínky byly stanoveny tak, aby jim vyhovělo jen Audi 8.

Rafaj: To určitě nebylo šité na míru Audi, specifikace vycházely z toho, co naši pracovníci zpracovali, a dělali to poctivě. Chceme ale i zadávání vlastních zakázek zkvalitnit, proto do budoucna každou veřejnou zakázku ÚOHS bude parafovat můj poradce pro veřejné zakázky.

HN: Myslíte, že by soutěž na nákup auta i s těmi 44 podmínkami parafoval?

Rafaj: Myslím, že ano.

Dělá si z nás Petr Rafaj srandu? Jen tak mimochodem jedná se o prodlouženou verzi Audi A8 (cca 1,5 milionu korun) a některé z těch 44 požadavků co měl pan Rafaj ve výběrovém řízení mi přijdou opravdu úžasné. Posuďte sami:

-          obložení palubní desky středně tmavým dřevem kořene ořechu

-          naftový motor s pohonem 4x4

-          výška od sedadla po strop minimálně 980 mm (!)

Mluvčí úřadu se vymlouvá, že nebylo preferováno AUDI, mohlo prý stejně tak dobře vyhrát BMW. To není pravda, protože žádné BMW nemá podle mě diesel s pohonem všech čtyř kol a dle této diskuse ani nesplní minimální výšku od sedadla po strop 980 mm. Pan ředitel si prostě vybral AUDI a jeho úřednicí to přikryli skvělým výběrovým řízením.

audi.jpg 

Je zajímavé jak je AUDI u managerů státních podniků populární! Šéf Českých drah jezdí také v AUDI A8 (jeho verze je prý za 3,6 milionu) a sedm hlavních managerů Lesů ČR jezdí v Audi A8 (tyto verze jsou za cca 2 miliony a mají antiradar!).

No není to boží? Všechny ty AUDI co mě míjejí na dálnici rychlostí 200 km/hodinu mohou klidně být mnou placení státní úředníci! Je to pro mě úleva, do teď jsem si myslel, že jsou to nějací obyčejní idioti.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky