Stát se Romem

úterý 2. únor 2010 12:00

www.tyden.cz
www.tyden.cz

Chcete nový počítač? Prohlaste se za Roma! Může něco více definovat absurditu pozitivní diskriminace, než aktuální příklad v Chebu, který popisuje časopis Týden? Zrzavý, pihovatý student chtěl získat od školy speciální dotaci na zakoupení nového počítače. Tak se prohlásil za Roma.

Geniální chlapec. Jako rodič bych byl hrdý. Kupodivu to navíc vypadá, že vlastně na „romskou“ dotaci měl nárok, přesto že byla nakonec zamítnuta.

Místní matrikářka totiž tvrdí:

"K národnosti se každý hlásí podle toho, jak se cítí. Nikdo mu do toho nesmí mluvit. Údaj ostatně není nikde matričně veden, uvádí se pouze při sčítání obyvatel" 

A tak na okraj zamyšlení k té dotaci na koupi počítače pro Romy. 

Definice pozitivní diskriminace (dle wikipedie): 

Pozitivní diskriminace, někdy také afirmativní akce je termín, který označuje snahu o zvýhodnění určitých znevýhodněných skupin obyvatelstva s cílem poskytnout jim rovné příležitosti nebo zvýšit etnickou či jinou diverzitu. Rozsah se pohybuje od politiky zaměstnanosti a vzdělávání po veřejné zakázky a zdravotní programy. Cíl pozitivní diskriminace je dvojí: maximalizovat diverzitu ve všech oblastech společnosti spolu s jejími předpokládanými výhodami a kompenzovat vnímané znevýhodnění způsobené zjevnou, institucionální, nebo neúmyslnou diskriminací. Rozsah pozitivní diskriminace by tedy měl vést k vyrovnání podmínek znevýhodněné skupiny obyvatel a zbytku populace.

Pomůže k tomuto vyrovnání podmínek vlastnictví počítače? Na některých školách jsou Romům nabízeny i školní pomůcky zdarma, obědy zdarma a podobně. Nemůžu si pomoci, ale tohle musí zákonitě v ostatních dětech vzbuzovat pocit křivdy. Pak už je k Dělnické straně asi hodně blízko. Nevím, celé se mi to nějak nezdá ……..

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky