Ženy v pokušení

úterý 30. březen 2010 12:58

Nová česká romantická komedie Jiřího Vejdělka (Účastníci zájezdu, Václav, ROMing) úspěšně válcuje česká kina. Jen za první týden promítání ji vidělo více než sto tisíc lidí (včetně mně). Má cenu se k nim přidat a jít do kina?

 

 

 

Žánr moderní romantické komedie je u nás tradičně podceňován, většina režisérů se spíše snaží nám nějakým způsobem „nastavovat zrcadlo“. A pokusy o oddychové komedie z poslední doby (Líbáš jako bůh, Doktor od jezera hrochů atd.) byly katastrofální. U nás prostě a jednoduše tvůrce tohoto typu filmů chybí. Zároveň, z mnoha velmi rozporuplných recenzí na Ženy v pokušení, je evidentní, že určitá část kritiků nedokáže pochopit, že se někdo vůbec pokusil natočit oddychovou a zároveň chytrou komedii s romantickými prvky, bez toho aby obsahovala „vážnou“ kritiku společnosti.

A proč tvrdím, že se jedná o prostou romantickou komedii? Někde se dočtete, že se jedná o vztahovou komedii, český Sex ve městě, genderovou komedii a tak podobně. Já tvrdím, že Vejdělek se pokusil natočit českou verzi britských romantických komedií ve stylu Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, nebo třeba Wimbledon.

Pokusil se a to a samozřejmě neuspěl. Kupodivu mi to ale nevadilo tak moc, jak jsem čekal. Film příjemně plynul a většinou mě dost bavil. V rámci českého filmu dávám velkou jedničku.

Něco málo k ději: Manželská poradkyně Helena (Lenka Vlasáková) se po manželově nevěře a odchodu ocitne přesně v takové situaci, kterou vždy řešila z pozice poradkyně. Zůstává sama na pokraji rozvodu s dvacetiletou dcerou Laurou. Ta má ovšem dost starostí sama se s sebou a svým vztahem (vztahy). Do toho se ještě zamíchá Helenina matka Vilma (Eliška Balzerová), bývalá herečka s velice svérázným (promiskuitním) přístupem k životu. Tím začíná řetězec vztahových peripetií, do kterého se přidají tři povahově různí muži v podáních Jiřího Macháčka, Vojtěch Dyka a Romana Zacha.

balc.JPG

Z počátku jsem byl vyloženě nadšený. Chytrá titulková sekvence a potom v podstatě nekončící sled skvěle vypointovaných situací a dobrých (!) vtipů. Scénu v kavárně, kdy si tři hlavní hrdinky povídají o chlapech pokládám za lepší a odvázanější, než celý seriál Sex ve městě. Bohužel je to také nejlepší scéna filmu – po ní už jakoby se tvůrci lekli a přichází troška českého filmového stereotypu.

Vejdělek vždy rozehraje nějakou vtipnou situaci, kterou skvěle vypointuje. Bohužel vždy následuje ještě dvojitá a někdy trojitá pointa. Je to jako když vám někdo vypráví vtip a pak vám ho ještě otrocky vysvětluje. Asi aby to pochopil prostě každý. Ke konci film také sklouzává do intenzivního citového vydírání.

gard.JPG

Herci jsou všichni výborní, nemá asi cenu chválit skvělou Elišku Balzerovou. Ta tímto filmem dala velkou facku všem režisérům, kteří ji neobsazovali kvůli její škatulce v Nemocnici na kraji města.

Film se pravděpodobně natáčel v podzimní Praze a exteriéry vypadají úžasně. Hrdinové se například hádají v knihkupectví, pak vyběhnou ven a v pozadí je nádherně barevný podzim, nebo různé turistické lokality Prahy.

in.JPG

A poznámka na konec – co měla proboha znamenat ta hudba? Jeden motiv omílaný  pořád dokola není filmová hudba! (autor Jan P. Muchow).

Přesto jděte do kina, stojí to za to.

mach.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky