Bílá Stuha

úterý 13. duben 2010 09:00

Malá severoněmecká protestantská vesnice, roky 1913 – 1914 (těsně před Sarajevským atentátem). Vesnicí otřásá série nevysvětlitelných a tajemných rituálních zločinů. Německý film kontroverzního režiséra Michaela Hanekeho Bílá Stuha velmi úspěšně obíhá všechna umělecká kina po celém světě a na festivalu v Cannes byl dokonce obdařen Zlatou Palmou za nejlepší film.

Nenechte se mýlit naznačeným dějem tohoto filmu. Nejedná se o žádnou detektivku, i když zpočátku se tak chvilku tváří. Už po pár minutách je ale jasné, že si tahle 144 minut (!) dlouhá studie lidských povah neklade za cíl jakkoliv diváka pobavit. Spíš pěkně naštvat (hlavně jestli jste německé národnosti). Tahle černobílá podívaná se snaží najít a pochopit kořeny nacismu v německé společnosti popisem dětství němců té doby. Budoucích nacistů.

1.JPG 

Nenabízí žádné řešení, žádné rozhřešení. Nenabízí nic. 

S filmy německého režiséra Michaela Hanekeho mám velký problém. Viděl jsem jeho snad nejvíce kontroverzní podívanou film Pianistka i asi jeho nejslavnější Funny Games. Oba tyto filmy mají společnou hlavně jednu věc – snaží se šokovat nějakým způsobem brutálními, či sexuálními scénami, ale zároveň obviňují diváka, že se na to dívá. Což někteří kritici považují za geniální, já za trochu pokrytecké a povrchní. 

4.JPG

Haneke je ovšem beze sporu geniální filmař. V jeho filmech je všechno perfektní: kamera, hudba, střih, herci. Prostě všechno precizní a úžasné. V Bílé Stuze je pak tento jeho talent doveden k dokonalosti pomocí černobílé barvy, každý záběr je umělecké dílo a všichni herci jsou precizně dokonalí. 

2.JPG

Problém je, že Haneke je obrovský filmový intelektuál a dává to velmi intenzivně všem divákům sežrat. U Bílé Stuhy se nudit asi nezačnete díky pocitu neustálého očekávání co se stane dál, ale už po půl hodině mě ten film začal intenzivně lézt na nervy. Bylo mi totiž jasné že to nikam nepovede. Přitom jsem si neustále říkal jak by bylo skvělé, kdyby film tento geniální filmař opravdu pojal jako historickou detektivku. Haneke to bohužel pojal jenom jako cvičení v „artovosti“ a intelektuální filmařině. Z mnoha nadšených recenzí je jasné, že si svoje intelektuální publikum našel.

Film jsem dosledoval do konce jen silou vůle.

3.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky