Pošmourný týden

úterý 4. květen 2010 11:30

www.csfd.cz

Podle předpovědi počasí nás čeká pošmourný týden bez sluníčka. Výborná příležitost zajít do kina. Ale stojí nějaká z novinek v kině za vidění?
V posledním týdnu jsem viděl tři filmy co teď běží v kině a ve stručnosti se rád podělím o své subjektivní zážitky a dojmy.

 

 

 

 

Oko nad Prahou

Celovečerní dokument Olgy Špátové běží v kinech už třetím týdnem a zatím se na něj přišlo podívat okolo 9000 lidí, včetně mojí maličkosti. To je relativně mizerný výsledek i na dokument. To i přes to, že film popisuje jednu z největších mediálních „afér“ z posledních let. Marný boj o výstavbu Kaplického blobu/chobotnice v Praze na Letné. Hodnocení tohoto filmu je naprosto jednoduché: jste-li fanouškem Kaplického bude se Vám film Oko nad Prahou líbit, jestliže fanouškem nejste - líbit se nebude. Jedná se totiž o velmi adorizační a zaujatou podívanou, která bez jakýchkoliv ohledů na realitu tvrdí, že každý komu se nelíbí Chobotnice popřípadě kdo ji nechce na Letné je idiot, zpátečník, korupčník, nebo komunista. Autorka je velmi talentovaná dokumentaristka, ale v její zářivé filmové budoucnosti bude tento film pravděpodobně zapomenut. A je to dobře. Na závěr bych jen podotknul, že mě se Kaplického Chobotnice líbí, ale nelíbí se mi propagandistické filmy.

op1.JPG

Taky mi přijde, že název Oko nad Prahou skoro implikuje Kaplického božskost (ale o tom by musel rozhodnout Vatikán). Chápu, že se tím myslí asi ta budova, ale i tak...

opposter.jpg
Plakát k filmu mě také fascinuje - vypadá jako plakát na nějaké laciné sci-fi z 50. let minulého století.
Přiletěli mimozemšťané, nebo co?

Iron Man II

Popkornová podívaná, která opakuje povedený recept z prvního dílu (o tom jsem kdysi psal zde). Opět okouzlující Robert Downey Jr. a krásná Gwyneth Paltrow a opět skvělé dialogy (tím myslím na akční film, nečekejte Shakespeara). Na rozdíl od prvního dílu je zde nově skvělá záporná postava v podání Mickeye Rourka (hraje ruského tvrďáka). Už Hitchcock věděl, že film je tak dobrý, jak dobrý je záporný hrdina. Iron Man 2 je ukázkový příklad chytrého akčního filmu, který Vám sice nic nedá, ale zato Vás spolehlivě zabaví a pobaví. O ději nepřemýšlejte, protože to nemá cenu. Na akční film je v něm ovšem kupodivu málo akce……

im1.JPG

 

Cesta

To nejlepší na konec. Když jsem loni (skoro jedním dechem) přečetl knihu Cesta od Cormaca McCarthyho tak jsem si jen řekl: „Ano, přesně takhle by vypadala budoucnost světa po nějaké velké globální katastrofě“. Brzy poté jsem se dozvěděl, že kniha se bude filmovat, což jsem si vůbec nedokázal představit. Příběh otce a syna, kteří putují zdecimovanou depresivní krajinou plnou kanibalů, požárů a všudypřítomného popela nemá takřka děj. Kniha pracuje s náznaky a nic se nesnaží řešit, nebo kritizovat. Film Cesta natočil John Hillcoat (autor výborného westernu Proposition), do hlavní role obsadil Viggo Mortensena (Aragorn z Pána Prstenů) a přesně se držel knihy. A tak na plátně ožil velmi depresivní příběh o tom, že naděje neumírá nikdy. Doporučuji knihu i film.

road1.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky