Tulák z širých plání

sobota 5. červen 2010 20:47

Do malého městečka přijíždí záhadný cizinec. Běhom několika málo minut se stihne ožrat, zastřelit tři místní tvrďáky a znásilnit místní krásku ve stáji (to poslední mu trvá asi 25 sekund). A místní obyvatelé mu, místo aby ho okamžitě zlynčovali, nabídnou dobře placenou práci…

 

 

 

Tulák z širých plání (High Plains Drifter) je americký western z roku 1973, který jako v pořadí už svůj druhý film natočil Clint Eastwood a do hlavní role obsadil sám sebe. V té době už byl světovou megahvězdou hlavně díky několika veleúspěšným spaghetti westernů Sergia Leoneho, kde ztvárnil postavu osamělého střelce. Ale Tulák z širých pláni je trošku jiný film. Ačkoliv se Eastwood svému režisérskému vzoru z Itálie uctivě klaní a vzdává hold, přesto je tento film jiný. Hodně temný, hodně drsný.

hp2.jpg

Spíše často připomíná divadelní hru. Odehrává se jen na půdorysu jednoho malého hornického městečka Lago. Městečko není, jak je ve westernech zvykem, uprostřed pouště, ale na břehu krásného modrého rybníka. Všichni obyvatelé Laga jsou svým způsobem hajzlové a šerif je jen starý a ukecaný zbabělec s hvězdou. Všichni chrání jedno staré a hnusné tajemství. Městečko nespojují normální sousedské vztahy, ale společná vina a černé svědomí.

hp3.jpg

Do městečka ale přichází bezejmenný cizinec (Eastwood) a po malém extempore popsaném v úvodním odstavci se nechává najmout na ochranu města. Z vězení mají být totiž propuštěni tři velmi zlí pistolníci, kteří mají mnoho důvodů se všem obyvatelům Laga pomstít. Kdysi i oni totiž patřili k městečku jako jeho zaměstnanci, byli totiž městskou radou najati aby město zbavili až příliš čestného šerifa Duncana. Což udělali a šli za to do vězení. Duncanovi pak město ani nenechalo označit hrob.

pic5.jpg

Cizinec tedy souhlasí s tím, že pistolníky vyřídí. Ale má svůj vlastní plán, který se pomaličku začíná naplňovat. Hodlá totiž Lago proměnit v peklo. Finále filmu je pak naprosto newesternově drsná záležitost - podle mě jedno z nejpřekvapivějších zakončení v dějinách westernu.

pic6.jpg

Tulák z širých plání je dnes už skoro zapomenutá záležitost, ale je to velká škoda. Je to umělecké dílo a možná nejlepší Eastwoodův film. Sežeňte si ho.

mono_lake.jpg
Film se natáčel v Kalifornii

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky