Muž ve stínu

čtvrtek 17. červen 2010 11:57

Do českých kin vstoupil nový film Romana Polanskeho – Muž ve stínu (Ghost Writer). Film se ovšem solidně proslavil ve všech médiích už minulý rok. V době kdy ho ještě nikdo neviděl, kdy ještě ani nebyl hotový. Jeho režisér byl totiž zatčen a uvězněn ve švýcarském vězení pro jeden dávný „zločin“, kterého se dopustil v USA. Ukončovací filmové práce tak řídil z vězeňské cely a později z domácího vězení.  

„Ghost Writer“ (spisovatel ve stínu) je profesionální spisovatel, který je najat na psaní knih, článků, nebo reportáží, jejichž autorství je poté oficiálně připsáno někomu jinému.

A to přesně je práce hlavního hrdiny filmu (Ewan McGregor). Ten jen za velmi slušné peníze najat, aby upravil a dokončil paměti bývalého ministerského předsedy Velké Británie Adama Langa (Pierce Brosnan). Jedná se o velmi očekávanou autobiografii, protože Adam Lang byl velmi kontroverzním vůdcem Británie a dokonce se na něj chystá s vážnou obžalobou Haagský tribunál. Chtějí ho obvinit jako válečného zločince, a to kvůli vydání několika britských občanů (muslimů, pravděpodobně teroristů) do arabských zemí, kde byli poté mučeni agenty CIA kvůli informacím. Jeden z nich při výslechu zemřel.

pb.JPG

Teď bývalý šéf Británie žije na malém ostrově u Amerického pobřeží. S manželkou Ruth, milenkou/asistentkou Amélií a velmi drsnou a tichou ostrahou. Do tohoto depresivního prostředí si přijíždí hlavní hrdina vydělat čtvrt milionu dolarů. Záhy ale zjišťuje, že je už druhým „ghost writerem“ v pořadí. Ten předchozí se utopil za podivných okolností (pád z trajektu, alkohol v krvi). Atmosféra v ultramoderní funkcionalistické vile  začíná houstnout a „spisovatel ve stínu“ si brzy uvědomuje, že něco je špatně.

house1.JPG

Jedno je prostě bez diskuse. Roman Polanski je geniální filmař. Atmosféra filmu je od začátku depresivní, temná – pořád jste udržováni v napětí a vydechnete vlastně až chvilku před koncem filmu. Tomu všemu pomáhají i skvěle vybraní herci. Ewan McGregor hraje přesně to co má, Pierce Brosnan je jako ex-ministerský předseda Británie naprosto precizní a užívá si to (tuto roli odmítl hrdina mnoha romantických filmů Hugh Grant). Další naprosto úžasnou záležitostí je pak hudba (Alexander Desplat), která je jedním slovem BOŽÍ!

duel2.jpg

A pak ty exteriéry a interiéry! Roman Polanski se nemůže objevit v Americe, takže se skoro celý film točil v Evropě. V Německu (ostrov Slyt, a chvilku i Berlín) a v Dánsku (Rømø - plážové ostrovní scény). Všechno to vypadá naprosto skvěle. Tyto lokality mají simulovat Ameriku a to se asi moc nedaří – ale to je vlastně jedno. Skoro každý venkovní Polanského záběr by se dal „vystřihnout“ a pověsit na stěnu jako umělecké dílo. A to platí i o interiérech, které přímo jsou umělecké dílo sami o sobě! Langova vila vypadá zvenčí jako protiatomový bunkr, ale zevnitř je naprosto úchvatná – obrovské skleněné plochy s výhledem na pláž. Na příliv a odliv. Depresivní výhled na hustý déšť co bičuje stěny domu (většinu filmu prší). Celou dobu jsem si říkal, že toto je dům ve kterém bych chtěl žít.

field.jpg

A teď se dostáváme k tomu co je problémem tohoto jinak dokonalého filmu. V podstatě jsou ty problémy dva. Zbytečná délka filmu (128 minut) a děj filmu.

Zápletka je totiž, tak neuvěřitelně pitomá, že vlastně neexistuje a závěrečná pointa je trapná. Prozrazovat nic nebudu.

Takže jít do kina, nebo ne? Rozhodně ano! Stojí to za to, ale až film skončí, nedělejte stejnou chybu jako já. Nepřemýšlejte o jeho logice.

airport.jpg

Pro zajímavost: ve filmu si malou roličku střihnul Elli Wallach. Jestli vám to jméno nic neříká tak stačí jen nadhodit, že se jedná o záporňáka Calveru ze slavného filmu Sedm Statečných. Věk se na něm samozřejmě podepsal, ale krátká scéna s ním (velmi důležitá pro děj filmu) je jako vybroušený diamant.

elligw.jpg
Elli Wallach nyní...

Calvera.jpg
A za mlada!

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky