Muži, kteří nenávidí ženy

pátek 2. červenec 2010 10:53

Každý kdo sleduje žebříčky prodejnosti knih tak musel loni na předních příčkách, mezi různými kuchařkami a nezničitelnou Šifrou mistra Leonarda, zaregistrovat překvapivě neznámé jméno Stieg Larsson. Když jsem se později na dovolené v Řecku procházel po pláži, tak dobrá polovina čtenářů držela v ruce právě některou z knih tohoto spisovatele. Švéd Stieg Larsson a jeho trilogie Milénium jsou prostě obrovským fenoménem. A teď už nejen v knižní podobě. Včera do českých kin vstoupil švédský film dle prvního dílu jeho trilogie – Muži, kteří nenávidí ženy.

Trilogie Milénium se po celém světě prodalo už více než 25 milionů výtisků ve 41 různých zemích. Obrovský úspěch. Švédský novinář Stieg Larsson už se toho bohužel nedožil, protože v roce 2004 zemřel ve Stockholmu na infarkt. Loni se tak stal druhým nejprodávanějším autorem na světě už naneštěstí posmrtně.

 

Jelikož tohle má být hlavně pozvánka do kina, tak se moc nebudu rozepisovat o jeho třech skvělých knihách (všechny už vyšly v češtině). Napíšu jen, že se jedná o špičkovou detektivku se zajímavými dějem, ale hlavně se skvělou ústřední dvojicí „detektivů“. Film pak přímo kopíruje stejnojmennou knihu, nepřináší nic nového. Naopak hodně motivů z knihy ubírá a zjednodušuje. Tak už to ovšem bývá a režisér Niels Oplev se s tím popral výborně.

look.JPG

Hlavní dvojící hrdinů trilogie Milénium jsou investigativní novinář Mikael Blomkvist a drsná a tajemná pracovnice (rešeršní činnost) detektivní agentury Lisbeth Salanderová. Tyto dvě naprosto rozdílné osobnosti (věkově i povahově) svede dohromady případ čtyřicet let starého zmizení mladé dívky v mocné rodině průmyslníka Vangera. Hlava rodu Vangerů je totiž naprosto přesvědčena, že onu dívku zabil někdo z jeho rozsáhlého rodinného klanu. Najímá si proto Mikaela Blomkvista a případ 40 let staré vraždy bez mrtvoly se otvírá. A hodně lidem se to nelíbí.

Detektivní motiv je ovšem kupodivu podružný. Už od začátku totiž každého čtenáře chytí a nepustí výborně vymyšlená postava Lisbeth Salanderové (to platí pro knihy i film). Potetovaná, nádherná brunetka s geniální (až šíleně přímočarou) matematickou myslí. Bohužel také pod vlivem velmi brutálního traumatu z dětství (které bude čtenářům a divákům odhaleno až později, v první knize/filmu je pouze naznačováno) naprosto sociofóbní. Pro hravého „Casanovu“ Michaela Blomkvista je pak velmi tvrdým oříškem. A všechny scény ve filmu, kde jsou tihle dva dohromady jsou naprosto skvělé. Také samozřejmě díky vybraným hercům.

girl.jpg

book1.jpg

Zajímavá je informace o vzniku postavy Lisbeth Salanderové. Stiegův spolupracovník Kenneth Ahlborn, v jednom rozhovoru uvedl, že postava Lisbeth Salanderové se zrodila při debatě během přestávky v práci. Hovořili spolu o tom, jak by asi vypadaly a jednaly postavy z dětských knih, kdyby vyrostly. Stiega zaujala představa dospělé Pipi Dlouhé punčochy! Byla by to zřejmě nepřizpůsobivá dívka, nejspíš s lehkou mozkovou disfunkcí, která se jen s velkými obtížemi zařazuje do „normální společnosti“. S tím je zajímavé i zmínit, že jméno druhého z hrdinů „Blomkvist“ samozřejmě souvisí s jinou knihou Astrid Lindgrenové, tou o malém švédském „Mirku Dušínovi“ jménem Kale Blomkvist. Autor si tak evidentně s tou myšlenkou vyrostlých dětských hrdinů pohrával dále a s velkou láskou.

Takže co ještě pochválit? Neokoukané švédské herce? Nádhernou přírodu v pozadí? Skvěle gradované a vypointované napětí? To všechno dohromady je velkou pozvánkou do kina, ale hlavně do knihkupectví. Stieg Larsson je už bohužel po smrti, ale to co po něm zůstalo stojí za přečtení.

A poznámka na závěr. Jestli plánujete jet na dovolenou a chcete si vzít s sebou třeba jenom první díl této trilogie – nedělejte to! Vezměte si rovnou všechny tři, protože už se od nich neodtrhnete. Všimli jste si, že se mi pozvánka do kina zvrtla v reklamu na knižní předlohu?

bike.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky