Středověcí meteorologové

čtvrtek 8. červenec 2010 10:19

Úspěšnost předpovědi počasí za využití moderních postupů matematického modelování neustále roste. Český hydrometeorologický ústav má dokonce na svých webových stránkách graf, kde je rostoucí křivka úspěšnosti od roku 1984 až dodnes a má krásně vzestupný charakter.

Proto je tak fascinující, že naši dávní předkové se ke stejné úspěšnosti předpovědi počasí dokázali dostat i bez použití počítačů. A vlastně i bez znalostí meteorologie. Na toulkách po Jižních Čechách jsem totiž tento víkend objevil aparát, jehož mechanismus by měl být odborně prozkoumán a začleněn do globálních modelů předpovědi počasí.

 

 

 

Moderní meteorologové se mají od našich předků ještě hodně co učit.

Posuďte sami: geniální konstrukce, slušivý design, nízké náklady. Kdo rozjede sériovou výrobu?

DSC03079.JPG


A ještě  té úspěšnosti předpovědi počasí co prezentuje na svém webu ČHMÚ. Křivka sice roste, ale pouze z cca 85 % na 90 %. Čili, velmi mírně rostoucí trend. A to z mé strany není kritika, ale obdiv.

metoe.JPG

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky