Diskriminace?

pátek 9. červenec 2010 10:02

Známý rómský aktivista Ivan Veselý se na svém blogu pozastavuje nad absencí rómských, integračních a lidsko-právních témat v jednáních právě vznikající vlády. Zamyšlení je to celkem bezmyšlenkovité, je to v podtatě jen takový povzdech. Nicméně obsahuje jeden velmi zajímavý příklad "diskriminace" Roma na pracovním trhu, který stojí za prozkoumání.

Ivan Veselý upozorňuje na případ Milana Kováče. Vysokoškolsky vzdělaného Roma, který už několik měsíců nemůže v Čechách najít zaměstnání. Pan Kováč je absolvent VOŠ, VŠ, se zkouškou z anglického jazyka (certifikát TOEFL), čtyřletým studiem na Anglo-Americké Univerzitě a Escuela de Marketing y Administración. Má pětiletou praxi na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy a v romské občanské organizaci sdružující romské středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané Romy

„Přestože mám za sebou více jak 20 let studia, jsem již 8 měsíců nezaměstnaný. Za poslední měsíc jsem reagoval na 56 různých pracovních nabídek a absolvoval jsem více než 7 pracovních pohovorů na zajímavé pozice po celé ČR (Projektový Manažer, SAP Specialista, Analytik výzkumu, Procesní specialista, apod.), přesto jsem byl neúspěšný“

A modří už vědí, že tady asi nepůjde o diskriminaci. Pan Kováč vystudoval prostě nevhodný typ vysoké školy. S tímto životopisem se hlásit na pozice jako SAP specialista, Analytik výzkumu, Procesní specialista (!!) atd., to není úplně to pravé ořechové. Na pracovním trhu jsou tisíce lidí co vystudovali přímo příslušné obory, tak proč na takovou pozici přijímat někoho, kdo je v podstatě úředník s diplomem?

S případem této „diskriminace“ kontrastuje i informace, kterou dnes zveřejnil server Lidových novin –
47 tisíc absolventů bude bez práce. Bez komentáře.

A ještě na okraj tématu. Z celého toho „povzdechu“ pana Veselého mám takový neodbytný dojem, že dle jeho názoru je povinností vlády integrovat Romy. Integrace je v podstatě, v tomto případě, synonymem pozitivní diskriminace. A pozitivní diskriminace je jeden z hlavních důvodů nechuti (chcete-li rasismu) "obyčejných Čechů" vůči Rómům.

Ale hlavně Rómové se musí sami chtít integrovat a něco pro to dělat. A tím nemyslím zakládat různé neziskové organizace a získávat pro ně dotace.  

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky