Seriózní muž

sobota 21. srpen 2010 17:16

Film bratří Coenů Seriózní muž (Serious Man) je jeden z těch filmů, který si nebude hledat k divákovi cestu nějak snadno. Tahle celovečerní židovská anekdota bez pointy je možná až moc silným soustem na slunné srpnové odpoledne v kině. Přesto, zkuste se zajít do kina přesvědčit, zda Vás přece jen nepobaví. Mě udělala velkou radost.

 

 

 

Bratři Coenové nikdy nenatočili špatný film. Největší úspěch sklidila jejich ultra temná „detektivka“ Fargo, ale i jejich ostatní filmy si vždy našli nějakou silnou skupiny fanoušků, kteří na něj nedají dopustit. Nejinak to bude i s nejnovějším Seriózním mužem. Přesto je tenhle film jiný než jejich obvyklé podívané. Jako by si tihle velmi nadaní bráchové uvědomili, že teď už si můžou točit co chtějí. Že jim do toho už nikdo nemůže kecat. A tak se vrhli do natočení levného, konverzačního filmečku. Filmu s naprostou absencí jakékoli známé hollywoodské tváře. V jejich minulých filmech se objevovali megahvězdy – Paul Newman, Tim Robbins, George Clooney, Tom Hanks a spousta dalších. V Seriózním muži nikoho takového nenajdete. Samé neznámé tváře, ale jeden jako druhý excelentní a skvěle vybraní herci.

2a.jpg

A příběh? Velmi prostá anekdota o chlápkovi jménem Larry Gopnik. Profesoru fyziky na malé, nevýznamné universitě na americkém středozápadě. Larry žije normální maloměstský život v modernizované židovské komunitě. Ale najednou přichází jedna rána za druhou. Jeho žena ho opouští kvůli jeho příteli. Jeho bratr, bláznivý povaleč, se nastěhuje ke Gopnikům domů a působí jen chaos. Jeho syn je problémový flákač a jeho dcera mu krade peníze. Děti k němu necítí úctu, ani lásku. V práci na něj pořád někdo píše anonymní udání a jeden neschopný student mu střídavě vyhrožuje a pak ho uplácí. A Larry, jehož povahu formuje hlavně chladná logika fyziky, se začíná ptát (a nejen rabínů): „Proč právě já? Co jsem udělal špatně?“ A do toho všeho se v sousedství objevila vnadná sousedka, která se ráda opaluje nahá. A brzy se dostane do Larryho snů.

3.jpg

Film určitě není moc komediální, smát se u něj nebudete. Je to jako kdyby někdo z nějakého hodně dobrého scénáře Woody Allena vyškrtal všechny vtipy a sebeironii a naopak doplnil atmosféru temna a blížícího se konce světa. Film si vysloužil dvě nominace na Oskara (scénář, nejlepší film), žádného Oskara nevyhrál. Na to je ten film příliš netypický.

Závěrečná scéna filmu mě naprosto dostala, je to jako by Vám někdo nafackoval. Jako by se Vám bratři Coenové vysmívali za to, že jste čekali nějakou pointu. Židovské anekdoty mají často trefné a vtipné pointy. Tady to nečekejte.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky