Román pro muže

středa 6. říjen 2010 08:30

Už sedmý pokus natočit film dle některého z románů nejlépe prodávaného českého spisovatele Michaela Viewegha dopadl naprosto katastrofálně.

Jelikož právě Viewegh napsal k tomuto filmu (více zde) velmi děsivý scénář (zejména z hlediska dialogů), tak je asi pro pořádek třeba ujasnit můj vztah k jeho knihám. Ve svém životě jsem doposud přečetl pouze jednu knihu Michaela Viewegha. Jednalo se o Účastníky zájezdu. Od té doby se mi tahle knížka naprosto vykouřila z hlavy a pamatuji si jen, že mě nebavila, a že hlavní hrdina (vypravěč) mi šel na nervy.

 

Žádnou z jeho dalších knih jsem nečetl, ovšem na druhou stranu jsem viděl všechny dle nich vzniklé „Vieweghovské“ filmy. A dle mého názoru je mezi těmito filmy právě Román pro muže druhým nejhorším (po Románu pro ženy). 

Důvodem je tedy především Vieweghův scénář. A přitom výchozí dějová situace není tak špatná! Tři sourozenci Cyril, Bruno a Aneta odjíždějí lyžovat do Tater, tak jako to dělají prakticky celý život. Tentokrát ovšem s jedním rozdílem – Bruno (Miroslav Vladyka) umírá a jeho sourozenci to vědí. Nejstarší z nich, Cyril (Miroslav Donutil), se rozhodne Brunovi zpříjemnit jeho poslední chvíle co nejvíce je to možné. A jelikož je bohatý a cynický, tak najme šlapku (Táňa Pauhofová) aby Brunovi dělala pomyšlení. Ale jelikož je Bruno dobromyslný „hloupý Honza“, tak se do něj možná, životem rozčarovaná, „call girl“ zamiluje. A nebo taky ne. 

vyr.jpg

Bohužel je popsaný děj jen záminkou pro přehlídku krásných záběrů na Tatry, trapných „rádoby cynických“ sprostých hlášek Miroslava Donutila, neherectví všech zúčastněných a pokusů o jistou velmi zvláštní formu soft erotiky. Vůbec je velmi zajímavé sledovat kompozici tohoto díla, kdy první polovinu filmu hlavní postavy někam jedou a diskutují o smyslu života, poté se dostanou na místo určení (luxusní hotel) a opět diskutují o smyslu života (hlavně postava Miroslava Donutila) a poté film skončí aniž by se jakkoliv vyřešily některé rozehrané mikromotivy v pozadí hlavního děje (co ta linie s reportérkou, kam se během filmu poděla?).

vlad.jpg

Součástí reklamní kampaně k filmu je i „umělecký“ plakár od Sáry Saudkové, který je tak hnusný, že ho Slováci zakázali (sice se vymlouvají, že je to kvůli „vyhřezlému“ prsu, ale myslím, že se na něj prostě jen nechtěli dívat). 

Román pro muže je nesouvislý sled nevtipných a mírně vtipných scének, který naprosto nedrží pohromadě jako film. Miroslav Donutil si svou zápornou roli užívá, ovšem scénárista mu vkládá do úst naprosté bláboly. Aniž bych tedy četl knihu, musím přemýšlet zda problémem všech Vieweghovských adaptací není sám Viewegh. 

Návštěvu kina nedoporučuji a až to budou za pár měsíců dávat na Nově jako film týdne, tak se jděte raději projít.

Vieweghovská filmografie:

Báječná léta pod psa (1997)

Režie: Petr Nikoleaev

První vlaštovka retro stylu, který nyní opanoval českou televizi ve formě seriálového hitu Vyprávěj. Docela svižná komedie o dospívání přemoudřelého chlapce Kvída se skvělými herci (Vetchý, Šafránková atd.) a hlavně scénářem. Režisér Petr Nikolaev mi nedávno udělal velkou radost historickou detektivkou Jménem Krále a dost se těším na jeho novinku: Lidice.

Výchova dívek v Čechách (1997)

Režie: Petr Koliha

Zfilmovaná spisovatelská onanie. Opravdu nudný film s rádoby převratným zakončením. Nic nového nepřinesl a s tím starým si vůbec nedokázal poradit. Celou dobu jsem nechápal motivace některých postav. Co si vzpomínám tak byla reklamní kampaň postavená hlavně na nahé Aňě Geislerové, což je jediné plus tohoto filmu.

Román pro ženy (2005)

Režie: Filip Renč

Jeden z nejhorších filmů co jsem kdy viděl v kině. Dodnes si pamatuji ty příšerné dialogy a to nejen věcně, ale i zvukově! Film se pravděpodobně natočil a pak znovu namluvil někde ve studiu, technicky to dopadlo naprosto příšerně (v televizi už to asi nebylo tak zlé, ale v kině to bylo ostudné). Žánrová hra na červenou knihovnu z níž v mojí mysli naštěstí zůstala jen excelentní Simona Stašová.

Účastnící zájezdu (2006)

Režie: Jiří Vejdělek

Opět celkem svižná komedie, tentokrát o čecháčkovství. Jelikož jsem knihu četl, tak mohu říci, že se jedná o nepovedenou adaptaci knihy – a to je právě dobře! Vejdělek je profík a komedie umí.

Nestyda (2008)

Režie: Jan Hřebejk

Strašný blábol o kterém nevím co napsat. Další z rádoby sond do života imaginární třídy čechů, která podle mě existuje jen v myslích intelektuálů jako jsou právě Viewegh a Hřebejk. Nicméně hodně film pozvedává Jiří Macháček v hlavní roli.

Případ nevěrné Kláry (2009)

Režie: Roberto Faenza

Tohle mě kupodivu docela bavilo, protože je to prostě a jednoduše řečeno soft erotická telenovela s hezkou holkou v hlavní roli. Je to něco jako kdyby uprostřed nějakého dílu Pojišťovny štěstí spolu začali různí lidé souložit.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky