Harry Potter, a co?

pondělí 22. listopad 2010 09:05

Kina úspěšně válcuje předposlední filmový díl Harryho Pottera s absurdním názvem: „Harry Potter a Relikvie Smrti – část 1“, ale zklamání je obrovské. Tahle 146 minut trvající temná pohádka je totiž neuvěřitelně nudná.

Předně, jestli jste Harryho Pottera nečetli, nebo neviděli předchozí díly, tak se vůbec neobtěžujte chodit do kina. Tahle sága je rozjetý vlak, který nezastavuje v žádné zastávce a naskočit do něj nelze. Vůbec nebudete rozumět ději na plátně. Navíc bohužel platí, že jsem ději příliš nerozuměl i přes to, že jsem předchozí Potterova dobrodružství viděl. Filmový Potter se tímto dílem stal už definitivně pouze ilustrací ke knižní předloze.

 

 

 

 

hp1.jpg
Hlavní postavy ságy: Dobro versus Zlo

Předchozím dílům této čarodějnické ságy lze vytknout spoustu věcí, ale málokdy nudu. Tvůrci se ovšem rozhodli závěrečnou knihu spisovatelky Rawlingové rozdělit na dva filmy což je jistě z hlediska výdělku skvělý tah. Z hlediska diváka je to ovšem obrovský průšvih, protože první zfilmovaná polovina knihy obsahuje pouze jakousi nudnou tábornickou romanci. Dospívající trojice hlavních hrdinů si většinu filmu řeší problémy dospívání v jakémsi podivném paralelním bezčasém vesmíru a jen párkrát si odskočí za drobným dobrodružstvím. Ty jsou pak většinou naprosto nelogicky vysvětlena a opodstatněna. A pak hned „šupky dupky“ zpátky do stanu a pojďme si povídat o tom jak je strašné být zamilovaný dospívající čaroděj.

Děj nemá moc cenu rozebírat. Zlý Lord Voldemort je něco jako Hitler a jím vedená říše kouzel má připomínat nacistické německo. Roli židů zde hrají hlavně kříženci mezi lidmi (mudly) a čaroději „čisté krve“. Harry, Hermiona a Ron zjistili, že Voldemort svoji duši rozdělil do několika magických artefaktů a ty musejí najít a zničit. Artefakty také negativně ovlivňují chování člověka co je u sebe nosí. Celá série se v tomto díle totiž vyvinula v kombinaci Pána Prstenů a jiné populární knižní a filmové série – pubertálního Twilightu (o němž jsem kdysi psal zde).   

hp3.jpg
Voldemort - Hitler říše Kouzel

Nicméně, režisér David Yates je velký profesionál a tak film není úplná katastrofa. Zejména pak díky naprosto bravurní kameře a hercům (spíše ovšem těm ve vedlejších rolích) jsou některé scény vizuálně krásné a zůstanou Vám v hlavě. Občas film naznačí, že mohl být něčím víc (infiltrace ministerstva kouzel, milostný trojúhelník hlavních hrdinů a pár dalších), ale hned jako by se tvůrci lekli a zabřednou okamžitě do nudného klišé. Co je to platné, když Yates používá v tomto žánru nevídané triky s kompozicí obrazu a kamerou, chybí-li hlavní ingredience: záživný a hlavně přehledný děj.

herm.jpg
Emma Watson, představitelka Hermiony, vyrostla do krásy

Harry Potter a Relikvie Smrti – část 1 je nudná povídačka s jedinou ambicí: natáhnout celou sérii o jeden zbytečný díl a vydělat více peněz.

 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky