Dexter

středa 29. prosinec 2010 12:50

Na leden všechny televizní stanice (hlavně ty komerční) chystají vždy ty největší trháky. Letos mě dělá radost zejména Prima Cool, protože od 2. ledna začne vysílat jeden z nejlepších seriálů z posledních let. Americký seriál Dexter. A je na co se těšit!

Dexter Morgan. Celkem normální, průměrný mladý muž. Pracuje jako specialista na krevní stopy pro policii v Miami. Má sestru u mravnostní policie a krásnou přítelkyni, které pomáhá vychovávat dvě nevlastní děti. Má rodinu.

Toto vše je Dexterova denní stránka. Jeho fasáda.

clanok_foto_236_orig.jpg

Dexter je masový vrah. Má velice vytříbený vkus na pracovní nástroje a také na výběr obětí. Dexter je prostě něco jiného. Nemá emoce, většinu ostatních lidí nechápe a ani se o to nesnaží.

Dextera adoptovali ve třech letech, na to co se dělo před tím si nevzpomíná. Dexterův nevlastní otec Harry byl policista a brzy poznal v jaké monstrum se Dexter vyvíjí. Tak ho začal učit. Práci se zbraněmi, jak být nenápadný, jak na sebe neupozorňovat a hlavně jak si vybírat svoje oběti. Naučil ho Harryho kód, který předurčuje za Dexterovi oběti jen ostatní vrahy. Jeden takový se zrovna v Miami objevil. Říká se mu Ice truck killer (Zmrzlinář) a má zajímavou zálibu v amputacích zaživa. Druhou jeho zálibou se stává Dexter. Ví o Dexterově temné stránce, ví o jeho tajemstvích. A chce se s ním kamarádit….

13408.jpg

Dexter je televizní seriál. Tato věta naprosto přesně definuje vše co je na Dexterovi dobrého, ale i špatného. Doba totiž ještě neuzrála k tomu, aby byl hrdinou televizní soap opery opravdový masový vrah. Tak trošku počítejte s tím, že je všechno trošku jinak, trošku televizně.

Dextera začala vysílat 1.10.2006 televizní stanice Showtime. Seriál byl zřejmě velmi úspěšný (premiéru posledního dílu první série sledovalo 1,2 milionu lidí). A úspěchu se nelze divit. Stačí vidět jen jednu epizodu tohoto černohumorného dílka a budete Dextera milovat. Ani jedna z prvních 12-ti epizod není „slabá“ a v každé najdete nějaký výborný vtip. Sondu do života masového vraha ovšem nečekejte, hlavní hrdina je vlastně jen mírně odlišný od komiksového Punishera, který také čistí ulice od špíny. Jen u toho většinou nepoužívá vrtačku. Od celkem působivého a temného prvního dílu je také na seriálu vidět zřetelný posun k seriálovým stereotypům. Dexter řeší problémy se svou dívkou, se svou sestrou, problémy v práci a silně krvavé vzpomínky na jednu událost v jeho dětství. Tvůrci vtipně míchají kartami a nechávají diváky do poslední chvíle tápat, co vlastně způsobilo Dexterovo šílenství a proč je jím Zmrzlinář tak posedlý.

Hlavní roli Dextera si naprosto užívá pro mě donedávna neznámý Michael C. Hall, pro kterého snad tahle rola byla stvořena (zasloužilá nominace na Zlatý Globus). Na závěr, abych jen nechválil, je třeba připomenout Dexterovu „televiznost“ a určitou učesanost. Nikdy se například nedozvíte co přesně Dextera provádí se svými oběťmi, vždy zároveň se zapnutím vrtačky scénu utne střih. V poslední epizodě se také bohužel objevují trapné, ale u seriálů zřejmě povinné „návnady“ abychom se měli proč těšit na druhou sezónu. Naštěstí však, na rozdíl od například seriálu Ztraceni (Lost), je prvních 12 dílů Dextera uceleným, zakončeným cca 600 minut dlouhým dílem, které můžu vřele doporučit. Dexter je prostě něco jiného.

6591.jpg

Celkem atypicky na televizní seriál vznikl Dexter dle knihy. Respektive dle dvou knih Jeffa Lindsaye – Darkly Dreaming Dexter a Dearly Devoted Dexter. V češtině vyšla první z nich pod kouzelným názvem Drasticky děsivý Dexter.

Předchozí text jsem kdysi napsal pro server Studna.net. Takže pouze kopíruji a mírně aktualizuji.

A doporučuji. 2. ledna v deset večer.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky