Blogující sci-fi komunista

čtvrtek 30. prosinec 2010 10:48

S upřímným zájmem a překvapením jsem si dnes přečetl blog komunistického poslance Jiřího Dolejše s názvem "Kult Star Trek a politické utopie."

 

Vážně mě zaujalo, že je pan Dolejš fanda Star Treku! Jeho článek (zde) ve stručnosti a celkem fundovaně shrnuje vše důležité co se v této nesmrtelné sci-fi klasice stalo od roku 1966 až po současnost. Docela dobře se to čte. Bohužel své pojednání „opepřuje“ trochou narážek na podobnost budoucí „Federace planet“ se současnými principy komunismu.

 

Samozřejmě je to naprosto scestné. V základě se dá říci, že vznik „Federace Planet“ (která je trošku antropocentristicky lidským vynálezem, sídlí na naší planetě a skoro ve všech epizodách seriálu ji vedou lidé) byl možný pouze na základě jednoho jediného vynálezu. Replikátoru. Ten totiž umožňuje výrobu jakéhokoliv jídla, nápoje i zboží takřka z ničeho. Základní princip komunismu „Všechno je Všech a nikdo vlastně nemá nic“ je nahrazen principem: „Všichni mají Všechno“.

 

Takový vynález musel okamžitě zničit lidskou i mimozemskou ekonomiku a nastolit určitou „nudokracii“, kdy lidská společnost na naprosto demokratickém základě přemýšlela co dělat aby se všichni nezbláznili nudou. Touhu po majetku pak zákonitě nahradila touha po společenském uznání.

1a.jpg 

 

Nakonec v této verzi budoucnosti lidé vzali všechny své humanistické (!) principy, postavili si (po zuby ozbrojenou) flotilu a v zájmu míru se rozběhli po celé galaxii šířit své názory. Uniformy, vojenská hierarchie jako v britském námořnictvu a zejména První Direktiva (nemíchat se do vyvíjející se civilizace, kontaktovat jen civilizaci schopnou meziplanetárních letů). Nic z toho samozřejmě nepřipomíná komunismus. Když už, tak trošku ohleduplnější imperialismus.

 

Komunistické ideály ovšem nepřipomíná ani do ztracena vyšuměná aférka pana poslance Dolejše z roku 2009. Pokud si dobře vzpomínám tak byl za milion korun ochoten měnit zákon o loteriích ve prospěch majitele sítě heren (ve skutečnosti provokatéra z MF Dnes). Takhle tu Utopii těžko vybudujeme!

 

Jiří Dolejš ve svém blogu také připomíná určitý vliv Star Treku na vzhled různých moderních technologií, např. mobilu. Je to skutečně pravda. Pamatuji si, že svůj první mobil (modrý výsuvný Ericsson) jsem si kupoval zejména kvůli jeho podobnosti s komunikátorem ze Star Treku. Kéž by věda kopírovala Star Trek i dále, zejména se modlím za vynález přemisťovacího Transportéru. Poslední dobou mě nebaví řídit a taková cesta Praha–Ostrava za několik vteřin, to by mě bavilo. Replikátor by také nebyl k zahození, i když vaření někdy zábava je.

1b.jpg

 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky