Kája Saudek: Lips Tullian

úterý 18. leden 2011 14:18

Jeden z vánočních dárků mi udělal obzvlášť velkou radost.

Pravděpodobně nejlepší a nejpropracovanější komiks Káji Saudka vyšel konečně ve formátu a nákladu jakýsi zaslouží. V posteli se sice díky velikosti (29x34 cm, formát časopisu Mladý Svět) špatně čte, ale zato si každý může vychutnat Saudkovu genialitu kresby a mnoha skrytých vtipů, které často schovává v pozadí hlavního děje.

Příběh chudého šlechtice Filipa z Mengštejnu (úžasně kýčovitý scénář J. Weigela) je v podstatě primitivní a naivní romance, ale kresba Káji Saudka vše posouvá do naprosto neskutečného rozměru. Jen v tichosti čtete, prohlížíte detaily obrázků, pak znovu čtete, nalézáte nové a nové detaily, znovu čtete…

Filipův přerod v obávaného loupežníka Lipse Tulliana, který řádí ve stylu Robina Hooda na území celé střední Evropy je plný akce a humoru. Ženy mu padají k nohám, on ale samozřejmě miluje jen jednu. Nástrahy a intriky proti němu se kupí.

cover.jpg

Kdyby Kája Saudek emigroval do Ameriky, kde se komiksům dařilo a daří mnohem lépe, tak by se stal okamžitě naprostou špičkou v oboru a nakladatelství by se o něj rvala. Ale znáte to: kdyby v zadečku byly ryby, tak bychom nemuseli mít rybníky.

Komunistický režim Lipse Tulliana brzo zakázal i přes to, že zvedal časopisu Mladý Svět náklad do neuvěřitelných výšek. Saudek si byl blížícího se zákazu vědom, štvalo ho to, ale zároveň si z toho dělal legraci. V doslovu se dočteme, že dokonce existovala i krátká „porno“ verze Lipse Tulliana. Ta se bohužel nedochovala. Co se ovšem dochovalo je nikdy neuveřejněná obálka Mladého Světa s Lipsem Tullianem v rouše Adamově.

Při čtení tohoto klenotu jsem si nemohl nevzpomenout na tuto „esej“ Ludvíka Vaculíka. V ní razí tezi, že komiks nepatří do literatury. Dokládá to svéráznou logikou na cenami ověnčeném komiksu Maus (autorem je Art Spiegelman). Tento komiks dostal neuvěřitelné množství cen a dokonce i Pulitzerovu cenu. Žádná kniha Ludvíka Vaculíka takto oceněna nebyla……

A na konec: není to tak, že se literatura z „komiksu“ vyvinula (viz. hieroglyfy, jeskynní malby atd.)?

lt2.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky