Černá labuť

čtvrtek 10. únor 2011 08:58

Od dnešního dne lze konečně v českých kinech vidět jednoho ze žhavých oskarových kandidátů roku 2010. Psychologické drama Černá labuť (Black Swan).

Mladá baletka Nina (Natalie Portman) dostane životní šanci, hlavní dvojroli Bílé a Černé labutě v novém nastudování Čajkovského Labutího jezera. Přes noc se stává primabalerínou s vlastní šatnou a se vším co k tomu přísluší. Včetně závisti ostatních kolegyň a trochu i své matky, bývalé neúspěšné baletky.

Během drsného zkoušení představení ovšem vychází najevo, že mladá a nezkažená Nina je naprosto precizní jako Bílá labuť, ale má-li hrát svou zlou sestru Černou labuť, tak zklamává. Režisér Leroy (Vincent Cassel) dělá vše proto aby v ní probudil trochu té spontánní sexuality (včetně svádění), ale chystá si i zadní vrátka v podobě náhradnice Lily (Mila Kunis).

Nina se tak ocitá pod obrovským tlakem, který ještě prohlubuje její nulový společenský život, psychotická matka a hlavně její sexuální frustrace. A začínají se dít divné věci.....

 

    dance.jpg

 

Na film Černá labuť lze pohlížet jako na béčkový horor, jako na filmařskou studii schizofrenie a sebezohavování, ale i jako na moderní psychoanalytickou verzi Labutího jezera. A ve všech těchto rovinách film funguje perfektně, což je neuvěřitelné. Kdo tam bude chtít vidět jakýkoliv z těchto žánrů, najde ho tam. Už od počáteční scény je jasné, že režisér Darren Aronofsky dokáže pomocí záběru a pohybu kamery, hudby a pohybu herečky udělat napínavou scénu prakticky z čehokoliv. Hodně často také dění sleduje z odrazu v zrcadle, působí to znepokojivě a rušivě. A to bylo cílem. Vyustění je předvídatelné, ale skvěle natočené a působivé.

 

love.jpg 

Rozhodně jděte na Černou labuť do kina, protože takto silný film v něm už dlouho nebyl. A jestliže Natalie Portman nedostane za tuhle drsnou roli Oscara tak není na světě spravedlnost.

poster1.jpg

poster2.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky