Ostrov Svaté Heleny

čtvrtek 24. únor 2011 10:51

Nový český film Ostrov Sv. Heleny (právě v kinech) je opravdu špatný. O filmu jsem donedávna vůbec nevěděl a mělo to tak zůstat.

Režisér Vlastimil Šimůnek natočil několik dílů úspěšných televizních dokumentů 13. komnata. Tam se zřejmě seznámil s Láďou Kerndlem a Pavlem Bobkem, kteří v jeho filmové debutu Ostrov Svaté Heleny hrají. Zpěvák Láďa Kerndl dokonce hlavní roli.

Šimůnek (film financoval z vlastních zdrojů) používá zvláštní pseudodokumentární styl, který televizní 13. komnatu hodně připomíná. Film popisuje příběh zpěváka Františka Kůzleho (Kerndl), který se vydává hledat svou dceru (Vilhelmová) do malé rumunské vesnice Sv. Helena. Tam se potkává s místními lidmi (potomky českých kolonizátorů) a filosofuje o životě. Ty setkání s místními obyvateli, měli zřejmě nějak symbolizovat a provádět Františka cestou k vnitřnímu osvícení a přehodnocení jeho života, ale spíše jsou to jen nudné epizodické scénky s vidláky.

Při sledování tohoto filmu se dokumentarista opravdu nezapře, snaha o zakrývání nedostatku peněz "artovostí" je ovšem do nebe volající. Tím hlavně myslím, že pseudo filozofické dialogy jsou jen zvukovým pozadím nekonečných záběrů na různé předměty, navíc nějakou hodně levnou digitální kamerou.

Kerndl2.jpg

Skuteční herci (Polívka, Vilhelmová, Slavíková) mají jen epizodický prostor, a tak celý film má zřejmě utáhnout herecký projev Ládi Kerndla. Ten ovšem neexistuje. Kerndl sice vypadá dostatečně zničeně a zmučeně, když filosofuje v děsivém bílém nátělníku, ale naprosto neumí hrát. V jedné scéně se snaží o opravdu procítěné herectví a výsledkem je vlastně docela dobrý vtip (asi nezamýšlený): stýská se mu po manželce, tak si pomaže obličej její kosmetickou mastičkou a začne plakat (!).

Film je také plný reálné hudby Ládi Kerndla, což mě neskutečně otravovalo, ale záleží samozřejmě na vkusu diváka. Pokud se Vám Kerndlovy písničky líbí - budete se bavit alespoň z pohledu hudebního.
A asi i oceníte černobílé záběry mladého zpívajícího Kerndla, které se filmu dost často opakují.  

Ostrov Svaté Heleny vůbec nepatří do kina. V televizi by mu to slušelo mnohem víc a nebyla by to taková ostuda.

Kerndl3.jpg

http://www.ostrovsvateheleny.com/

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky