Králova řeč

pondělí 28. únor 2011 14:08

Americké Oskary byly rozdány a absolutním vítězem ceremoniálu se stalo britsko-australské drama Králova řeč (King's Speech), které můžeme momentálně vidět i v českých kinech. Čím je toto historické drama tak zajímavé, že si zasloužilo Oskara za nejlepší film? Odpověď zní – ničím!

Když Cimrman ve své nejnovější hře České nebe glosuje pravost Rukopisů Královédvorských, tak říká: "Básničky jsou to pěkné a muselo jim to dát, pacholkům, práci“. Nevím proč, ale při sledování filmu Králova řeč jsem měl podobný pocit. Film je to pěkný a musel jim dát pacholkům práci. Ale zaslouží si Oskara za nejlepší film roku 2010? V konkurenci s filmy Černá labuť, Opravdová kuráž, Počátek a Social Network? Myslím, že ne. Když porovnám Královu řeč s popsanou konkurencí tak se nemůžu ubránit dojmu, že vyhrál film, který vadil nejméně, nikoliv film nejlepší.

 

Počátek a Social Network jsou svým způsobem revoluční filmy, určené hlavně pro jakousi novou generaci diváků. Generaci, která už dospívala společně s internetem. Černá labuť je pak také z mnoha hledisek filmem velmi odvážným (v podstatě je to zfilmovaný balet). Dle mého názoru měl jít Oskar za bratry Coenovými za perfektní a nekompromisní western Opravdová kuráž. Ale může v dnešní rovnostářské době dostat Oskara film, kde hlavní hrdina bezdůvodně kope do Indiánských dětí?

talk.jpg

Nechci tvrdit, že se mi film Králova řeč nelíbí. Jedná se o výborné historické drama s bravurními herci ve všech rolích i těch vedlejších (zejména úžasný Churchill v podání Timothyho Spalla). Ale ten film je absolutně předvídatelný od začátku do konce. Jediné co zbude v divákově hlavě je koktavý král, který se odnaučil koktat s pomocí mírně excentrického Australana. Filmařina je konzervativní (kamera, hudba, střih) a připomíná mnohem starší historické filmy – slovem starší myslím 30 – 40 let zpět. Král který mluví sprostě už dnes také nikoho nešokuje, i když v některých scénách je znát, že autoři filmu na to spoléhají. Což v době, kdy můžete britského prince vidět v novinách v nacistické uniformě (zde), působí trošku směšně.

kinga.jpg

Film Králova řeč je tedy naprosto tradiční, nepřináší do světa filmu nic nového. Na historický film také až příliš oklešťuje a zjednodušuje historii. Každý kdo si něco přečetl o britské politické scéně té doby, tak musí být zklamaný tím, jak Králova řeč manipuluje s událostmi. Vybírá si jen to co se hodí k natočení krásného dramatu o britském králi, jehož projev vyhrál válku. Místy film bohužel sklouzává k akademicky dokonalé nudě.

Za hlavní roli krále Jiřího VI dostal Oskara Colin Firth s čímž se dá jenom souhlasit, protože jeho nastudování koktavého a nesmělého krále je úžasné. Všechny scény kdy se má k něčemu vyjádřit, kdy má co říci, ale nedokáže to kvůli svému postižení, jsou skvělé a dojemné. Jeho logopeda si zahrál Geoffrey Rush, který předvádí svůj standardní „Oskarový“ výkon jako ve všech filmech kde se v minulosti objevil.

talk2.jpg

Určitě ale na Královu řeč zajděte do kina. Na televizní obrazovce se z tohoto filmu stane jen mírně zajímavá „televizní inscenace“, a to by byla škoda.

oscar.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky