Přituhuje? (AKTUALIZACE)

čtvrtek 10. březen 2011 10:51

Vláda špicluje novináře.

Co taky čekat od vlády kde je jedním z nejdůležitějších členů specialista na špiclování, ex-majitel bezpečnostní agentury. Vypadá to, že nesleduje jen konkurenční politiky.

Šéfové největších deníků se sešli a diskutovali jak zvrátit vládou připravované zvýšení DPH na knihy a časopisy. Několik hodin na to přichází Kalousek s tím, že má k dispozici odposlech z této schůzky a že ho všichni uslyšíme v pořadu ČT Hyde Park. Z této zprávy plyne několik informací a poučení:

1. Kanceláře šéfredaktorů českých deníků jsou zřejmě běžně odposlouchávány. To je naprosto šokující a mělo by se okamžitě vyšetřit, kde se nahrávka vzala, kdo ji pořídil a proč. Jestliže je to z našich daní placená tajná služba, pak by mělo okamžitě odejít její vedení. Jestliže je to již provařená "detektivní" kancelář ministra Bárty, tak by měl odejít on. A nejlépe aby s sebou vzal celou svou stranu, hlavně ministra vnitra.

2. Kalouskova role. Ministr financí neví kdo nahrávku pořídil. Prostě se zřejmě před ním zhmotnila v jeho kanceláři. Ke cti mu budiž, že jí nevyužil anonymně a oznámil její zveřejnění v televizi. Přesto se nelze zamyslet nad tím co tím sleduje. Kalousek je jeden z mála strategicky myslejících politiků v současné vládě a tento jeho krok nebude pouze náhodný. Vypadá to jako snaha o diskriminaci hnutí proti zvýšení DPH u knih a časopisů.

3. Role novinářů. Schůzka novinářských špiček prý byla naprosto transparentní, přesto se proti zveřejnění náhrávky bouří. Chápu, že pro ně odposlech musel být šokem. Přesto to vypadá, že se na schůzce mluvilo možná i o něčem jiném. Uvidíme.

Suma sumárum, po obhajobě znárodňování do zlatoústého Davida Ratha, přichází další šok s fízlováním novinářů současnou vládou. Působí to ne mně opravdu nechutně. Je to smutné.

Tak poslední vývoj událostí je opravdu zajímavý. Kalousek obrátil (zde) a tvrdí že to byl vtípek (on používa slovo mystifikace). To je tedy síla. Takhle vtipnou vládu jsme už dlouho neměli.

A teď co to znamená? Nahrávka samozřejmě existuje o tom není pochyb. Nicméně si zřejmě ministr uvědomil, že by musel vysvětlovat původ a hlavně že svojí diverzní akcí popudil celou českou novinářskou obec. Takže vycouval a s nahrávkou se bude nadále operovat pouze v šedém zákulisí, do kterého běžný občan nevidí.

Další z mnoha otázek zní: je vůbec korektní aby se takto scházeli šéfové českých deníků a koordinovali svůj postup proti zvýšení DPH? To je těžká otázka, kterou si musí odpovědět sami novináři. Jde jim samozřejmě o jejich zisky a nikoliv o kulturu našeho národa.       

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky