Mystifikátor

pátek 11. březen 2011 08:12

Politici nikdy nelžou, pouze mystifikují.

Mystifikace je úžasné slovo. Kdyby se provedl nějaký výzkum na to, které slovo se včera použilo v českých médiích nejčastěji, tak by „mystifikace“ s přehledem vyhrála (více zde).

Politici už hodně slov a slovních obratů naprosto zdevastovali (např. slovíčka deklarovat, časový horizont atd.), krásně se tím zaobírá Slovník Floskulí od Vladimíra Justa. Ten by měli číst politici přímo povinně. Nyní se na řadu dostalo krásné slovíčko pocházející z latiny – mystifikace.

Přitom to původní latinské slovíčko (mysticus) znamená „tajuplný, tajuplnost“. Nikoliv klam, či přímo lež.
I když slovník spisovné češtiny už říká: 

„Mystifikovat = Úmyslně klamat něčím zdánlivě pravdivým. Mystifikace tak, jak jí dnes všeobecně rozumíme, je ve skutečnosti manipulovanou polopravdou nebo „objektivní polopravdou“ (zamlžování skutečností na základě nedostatečných znalostí nebo inteligenčních schopností). V druhém případě se jedná o polopravdu neúmyslnou".

Úmyslně klamat něčím zdánlivě pravdivým. To je podivná definice, protože vlastně znamená lhaní. Dá se říci, že když někdo mystifikuje, tak rozhodně lže (alespoň v určitém okamžiku). Kde je tedy hranice mezi lží a mystifikací? A záleží na tom?

kal.jpg

Záleží. Nechceme přece aby nám naši ministři lhali. I když jsem se včera v Hyde Parku na ČT dozvěděl, že ministr nelhal veřejnosti, pouze šéfredaktorům novin. Ti to pak zveřejnili, takže je to vlastně jejich chyba. Fascinující logika vrcholného českého politika. Alespoň, že věděl kolik stojí mléko.

Takže: lež versus mystifikace, kde je rozdíl? Klasickou mystifikací jsou vlastně aprílové žertíky. Můj nejoblíbenější je ten z USA, z roku 1998. Jeden řetězec hamburgerových restaurací (působí už i v Čechách) spustil obrovskou reklamní kampaň na hamburgery pro leváky! Měl to být speciálně připravený hamburger, kde jsou všechny ingredience otočené o 180 stupňů a leváci si prý tak konečně mohou vychutnat dokonalý požitek z hamburgeru. Tisíce lidí jim na to skočili a požadovali příslušný produkt. Podobně v roce 2009 jeden velký výrobce smažených brambůrek, chipsů, vyhlásil vynález nového produktu. Kampaň byla podpořena prohlášeními několika vědců. O co se jednalo? No přece o tiché, nekřupavé brambůrky. Chuť a požitek budou stejné, ale brambůrky nebudou křupat. Nebudete nikoho rušit doma ani v kině.  

burger.jpg

Předešlé dva případy mystifikace jsou vtipné, to že ministr financí sám takové mystifikace vymýšlí a provozuje moc vtipné není. Navíc ani není jasné zda se jednalo o mystifikaci. Možná ona nahrávka opravdu existuje. Vysvětlovalo by to proč ve včerejším Hyde Parku nedostal mnohem větší sodu od šéfredaktorů novin. Zejména Dalibor Balšínek se mi zdál hodně vykolejený. A Kalousek se jen usmíval.

A na závěr. Párkrát jsem už kritizoval časopis Reflex. Byl to kdysi můj oblíbený časopis, ale jeho změna v bulvární plátek byla v posledních měsících už dovršena stoprocentně. Reflex proti Kalouskovi vytáhl s těžkým kalibrem, se zlým hochem Reflexu (kdysi mi dokonce vyhrožoval žalobou, kvůli tomuto článku) J.X.Doležalem. Ten zveřejnil dva články. První se jmenuje „Ministr Kalousek je buzerant“, no a ten druhý se jmenuje „Ministr Kalousek není buzerant“. Co dodat. 

dolezal.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky