Jižní Korea je nový Hollywood!

úterý 15. březen 2011 15:24

V poslední době mi přijde, že opravdová filmařská originalita přichází hlavně ze státu, jehož filmovou produkci v našich kinech bohužel často nevidíme.  
Z Jižní Koreje.

 

O neoriginalitě vítěze předávání Oskarů, filmu Králova řeč, jsem již psal zde. Přibližně v téže době, kdy jsem v kině překvapeně sledoval tuto nudnou historickou konverzační  inscenaci, se mi do rukou dostaly dva velezajímavé filmy právě z Jižní Koreje. Oba jsou jiného žánru, oba špičkově natočené a hlavně neuvěřitelně originální. V kontrastu se současnou západní produkcí opravdové klenoty. 

 

 

 

Viděl jsem ďábla (I Saw The Devil, 2010):

"Viděl jsem ďábla" je horor, jehož základní výchozí situace zase tak originální není. Krásná dívka je zavražděna sadistickým masovým vrahem a její přítel se vydává za krvavou pomstou po jeho stopách. To už jsme viděli milionkrát. Naštěstí je toto pouze začátek 140ti minutové podívané, kde nic není tak jak se zdá. Hlavní hrdina totiž není jen tak leckdo, je agentem korejské tajné služby a tak na rozdíl od bezradné policie psychopatického vraha rychle vypátrá (vezme si na to dokonce dovolenou).

istd1.jpg

To ovšem ještě nic není. Rozhodne se ho neudat policii a také zabít ho nepovažuje za dostatečnou pomstu. Vymyslí úplně něco jiného. Dál už nebudu nic prozrazovat, ale originalita je zaručena. A to nemluvím o naprosto geniální kameře, hereckých výkonech a vypointovaném konci. Zejména chlapík co si zahrál záporňáka je naprosto neuvěřitelně dokonalý. Film je stylově vybroušený klenot u kterého nikdy neuhodnete co se stane v další scéně.  

istd2.jpg


Muž odnikud (Man from Nowhere, 2010):

Pro změnu se vydáváme do žánru akčního filmu. Dějová originalita se zde moc nevyskytuje, ale všechno ostatní je opět opravdu vypilované k dokonalosti. Žánr akčních filmů kulminoval v USA v devadesátých letech, teď se v Americe točí spíše nostalgické podívané (jako jsou například Expendables se Sylvesterem Stallonem). Dobrý akční film se tam neurodil už několik let. Korejci si s tím hlavu nelámou, vzali základní premisu z francouzského filmu Leon a dodali absolutní neúctu k lidskému životu, baletní přestřelky, souboje s nožem, zloděje orgánů a charismatického hlavního hrdinu co se nikdy neusmívá.

mfn1.jpg

Malá holčička se spřátelí s tajemným „mužem odnikud“, který vede blízkou zastavárnu. Její matka se ovšem připlete do války gangů (moc jsem to nepochopil, ale pravděpodobně Číňané versus Korejci) a malá holčička se brzy dostane do spárů velmi krutých mafiánů, do jejich farmy na orgány. „Muž odnikud“ se samozřejmě trošku rozzlobí, vybaven pistolí a dívenčiným mp3 přehrávačem je všechny strašně zmasakruje. Před tím než se stal majitelem zastavárny byl totiž tak trošku vládním zabijákem v Severní Koreji.

mfn3.jpg

Dočkáme se i klasické scény, kdy si policisté promítají jeho fotky na stěnu a člověk z tajné služby vysvětluje: „tohle je ten největší tvrďák na světě, nejlépe vycvičený zabiják, specialista na diverzní akce, zabili mu ženu, má trauma, nezahrávejte si s ním, je to tajné“. Jak říkám, originalita děje nulová, ale ta akce a kamera!

mfn2.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky