Melancholia

úterý 31. květen 2011 07:24

Nový film dánského režiséra Larse von Triera je excelentní ukázka toho, když je autorovo ego větší než možnosti jeho talentu. Intelektuální filmařská nuda.

Film Melancholia se v podstatě skládá ze tří částí, které se liší stylem i vyzněním. První část je velmi dynamická a klipovitá exhibice, plná monumentálních záběrů a Wagnerovy hudby. Tato část je nejkratší a v podstatě nemá žádnou souvislost se zbytkem filmu. Možné je i to, že jsem něco nepochopil a že tato počáteční sekvence celý film vysvětluje. Nevím, a je mi to asi jedno. 

Druhá část je černo humorná komedie o jedné nepovedené snobské svatbě. Bohužel je natočená roztřesenou ruční kamerou (kterou Dánové tolik milují, viz. všechny filmy ve stylu Dogma 95), ze které se mi dělalo trošku špatně. Tato část je nejlepší a dobře jsem se u ní bavil.  

 

melancholia1.jpg

Třetí část filmu je pak už neskutečnou eskapádou filosofických dialogů, uměleckých záběrů, mudrování o konci světa a smyslu existence. K Zemi se totiž z ničehož nic (ve větší části filmu se to neřeší) blíží rudá planeta Melancholia, která asi do země vrazí a všechny nás zabije. Trier přitom evidentně tlačí na pilu a konec světa se snaží zobrazit jako nádhernou událost, kterou bychom si všichni měli užít. Pikantní, v souvislosti s jeho výroky o Hitlerovi, je také velká inspirace estetikou Třetí Říše, která je na filmu Melancholia dost znát. 

melancholia2.jpg

Filmy Larse von Triera nemám rád a Melancholia to nezměnila. Myslím, že krásný výraz, který tohoto dánského režiséra charakterizuje je krásné české slovo „pozér“. S tím souvisí i jeho poslední exhibice v Cannes, kde se snažil šokovat novináře nějakým prohlášením, které by ho dostalo do novin. A trochu to přehnal (zde).

melancholia3.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky