Lovec Trolů

čtvrtek 14. červenec 2011 15:36

Norský film Lovec Trolů (Trolljegeren) se asi světového ohlasu nedočká. Českým filmařům by nicméně mohl sloužit jako úžasný příklad toho, jak za málo peněz natočit špičkovou, napínavou a hlavně zábavnou podívanou. Chce to totiž hlavně nápad. Posuďte sami.

Trojice studentů se vydává do norské divočiny natočit dokument o netypických útocích medvědů. Brzy se dostávají na stopu podivína, který se chová nadmíru podezřele a navíc nikdy nechybí u žádného „medvědího“ incidentu. Ten se jich nejprve snaží zbavit, ale později je šokuje prohlášením že je vládní zaměstnanec supertajné organizace.

Jeho prácí je udržovat mýtické Troly ve vládou určených lokalitách a zamezovat útokům na turisty. Rezignovaně pak studentům dovolí, aby ho při několika akcích doprovázeli a natáčeli.

Lovec Trolů je velice chytrá a zábavná pohádka. Využívá moderního pseudo dokumentárního stylu, čímž vzbuzuje dojem autenticity a realismu (dost podobně jako Svěrákovi Ropáci). Ve skutečnosti je ovšem plná (skryté) jemné ironie.

a.jpg

Lovec Trolů je starý unavený chlap v karavanu kterému se vůbec jeho práce nelíbí, ačkoliv je vlastně největším norským hrdinou (ale nikdo o tom neví). Studenti po počáteční fázi šoku s gustem objevují pravidla skrytého světa trolů (trolů je spousta druhů, na dálku vycítí křesťana, pod UV zářením se mění v kámen, mohou dostat vzteklinu atd.). Ve filmu je několik opravdu vtipných scén, zejména Vás dostane přesný popis toho jak zamaskovat Trolí útok na turisty útokem medvědím, tam je totiž třeba zakomponovat i polské pašeráky medvědů. 

hunter.jpg

Film má také mnohem hlubší podtext než se z naznačeného děje zdá. Hlavně co se týče geniálně napsané a zahrané postavy Lovce Trolů. Svým způsobem se totiž jedná o neuvěřitelně hrdinskou postavu, která je silně v kontrastu se studenty. Lovec Trolů má totiž mnohem více společného právě s troly, než se svými lidskými společníky. On i trolové patří totiž do říše mýtů a bájí. Trolové v lidských myslích zdegenerovali do humorných zlobrů (Shrek a další) a opravdoví drsní hrdinové do metrosexuálních princů na bílých koních. Ale ne v tomto filmu. Trolové jsou pěkně drsná zvířata a Lovec Trolů je unavený a smradlavý morous v pomláceném jeepu.  

all.jpg

Poznámka na konec: přenesu-li tento norský nápad do českého prostředí, tak si umím podobný film i představit např.: Lovec vodníků, Lovec Polednic, Lovec Meluzín atd.…..

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky