Konec Harryho Pottera

úterý 19. červenec 2011 07:44

Poslední díl ságy o zjizveném pubertálním čaroději má celosvětově rekordní zisky, ale to samozřejmě neznamená, že se jedná o kvalitní film. Rozhodně ne.

Triky jsou krásné, herci dělají všechno možné (zejména duo „zlých“ čarodějů Alan Rickman a super zlý Ralph Fiennes), ale to všechno je k ničemu. Opět totiž chybí to hlavní: vyprávění příběhu (více zde).

 

 

Celý film (130 minut) je v podstatě bitva dobra a zla, nicméně rozkouskovaná do sledu více, či méně navazujících epizod. Ty jsou navíc občas mírně nelogicky poskládány a chaos na plátně dotváří závěrečná série „vzpomínek“ na různé důležité události.

Ve filmu je také neuvěřitelná spousta nelogických nesmyslů. Chápu, že je to pohádka pro děti, ale přeci jen by pisatel(é) scénáře měli alespoň trochu dávat pozor na chyby. Jeden příklad za všechny: ve skřítkovské bance se hlavní hrdinové několikrát dostanou do velkých potíží, které musejí řešit bez použití kouzel. V bance totiž kouzla nefungují, jak nám vysvětlí jeden zlý skřítek. Několik sekund poté ovšem hrdinové kouzlo bez problémů využijí (dvakrát).

tym.jpg

Mimochodem, celá část s vykrádáním skřítkovské banky je svým způsobem velmi zajímavá. Skřítkové jsou totiž evidentně metaforou židů, nechci sahat Rowlingové do svědomí, ale tady slavná britská spisovatelka zabředla do stereotypů hodně hluboko.  

Umírá spousta postav, jejichž smrt má být dojemná a heroická. Některé z hlavních postav se párují, což má být dojemné a roztomilé. Není a není. Největší problém ve scénáři a režijním vedením, je zejména v tom, že spousta podstatných věcí se děje mimo plátno. Důležité postavy umírají a my to nevidíme, pouze se to dozvíme. Důvodem je samozřejmě dětské publikum a přístupnost filmu, nicméně co v knize působí (asi) dojemně a heroicky tak ve filmu vlastně otravuje. Párování hlavních hrdinů se také děje jaksi mimochodem a v mžiku, protože kvůli „epičnosti“ závěrečné série bitev na to není čas. Závěrečná westernová bitva je po tom všem natahování děje a rádoby epickému rozmachu kolosálním zklamáním.

Kvalita potterovských filmů má tvar kopce na jehož vrcholu trůní třetí díl Harry Potter a vězeň z Azkabanu, který svou atmosférou a dějem s přehledem strčí všechny ostatní do kapsy. Pak už to šlo s čarodějem z kopce a tento závěrečný epilog je pouze chaotickou omalovánkou ke knize. Posledním hřebíčkem do rakve je samozřejmě český dabing.

voldem.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky