Sladkosti života

středa 3. srpen 2011 13:50

Román rakouského spisovatele Pauluse Hochgatterera „Sladkosti života“ není lehké čtivo na dovolenou.

Tato detektivka ze současného rakouského maloměsta začíná docela drsnou vraždou, jediným svědkem je ovšem sedmiletá vnučka oběti. Ta ovšem náhle ztratila řeč a v rukou třímá dvě figurky ze hry „Člověče nezlob se“….

Autor knihy je původním povoláním dětský psychiatr, rozhodl se ovšem „hrůzu“ rakouského městečka nepodat pouze nabízející se dětskou optikou.

Vypravěčů je hned několik: šílený farář, psychiatr, policajt a malý kluk co rád zabíjí zvířata. Vybraní průvodci tímto detektivním příběhem vypadají jako náhodný vzorek disfunkčního obyvatelstva zmrzlého vánočního maloměsta, ale postupem času se jejich příběhy skládají jako puzzle dohromady a tvoří obraz příběhu na jehož konci je odhalení brutálního vraha.

hallstatt1.jpg

Hochgatterer se s čtenářem nemaže, takže zpočátku je kniha mírně chaotická, ale něco ve vás ji nutí číst dál, kdy již po několika kapitolách do sebe začne všechno zapadat. Nejzajímavější jsou kapitoly ze života malého psychotika, které autor vypráví v přibližující deníkové „ich“ formě a dává tak nahlédnout do nemocné mysli dítěte, kterou asi dobře zná ze své praxe psychiatra.  Naprostá relativizace dobra a zla je u tohoto týraného chlapce opravdu strašidelná. Vůbec většina postav knihy jsou nějakým způsobem psychicky narušení jedinci, a to včetně vyšetřujícího policisty.

Po závěrečném odhalení (které je opravdu nečekané) vás ovšem autor donutí listovat zpět knihou, k jemnému doladění některých detailů. Na druhé přečtení některých pasáží pochopíte, že Hochgatterer do knihy schoval pár „nápověd“ k odhalení vraha. Navíc mi na první přečtení nebyl úplně jasný motiv, ale také je v knize schován.

Zajímavé také je, že ačkoliv je vrah odhalen a spravedlnosti zřejmě učiněno za dost, zůstává nevyřešeno spoustu vedlejších příběhů. A některé opravdu hodně zlé činy zůstávají nepotrestány, i když jsou možná ještě horší než úvodní vražda. Děsivé je, že tyto vedlejší motivy pravděpodobně pocházejí z reálně autorovi praxe.

Tuhle detektivku si ovšem asi více než někde na pláži u moře vychutnáte v zimě u topení, či krbu. Hodí se k ní mrazivý prosincový víkend, ideálně ještě s chumelenicí, spíše než horké sluneční paprsky.

Poznámka na závěr: už několik let čekám na českého spisovatele schopného napsat něco takového jako je tato kniha. Zatím marně. Vůbec mi česká detektivka přijde v krizi jak v knižní, tak filmové tvorbě.  

A druhá poznámka: Zde najdete zajímavý rozhovor o tom, jak vznikal český překlad této knihy.

hallstatt2.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky