Drive

úterý 27. září 2011 08:40

Film Drive u mě aspiruje na nejlepší film tohoto roku.

Hlavní hrdina, bezejmenný Řidič. Přes den opravář aut a příležitostný kaskadér, v noci nájemný řidič pro zločince. Všechno klape, život je jednoduchý jako jeho instrukce klientům, gangsterům:

 

 “Dávám vám čas pět minut. Cokoliv se v těchto pěti minutách stane, jsem váš!“ 

 

Pak  se ovšem vše zkomplikuje. Řidič si všimne krásné sousedky v nesnázích a rozhodne se pro ni riskovat vše. To ovšem znamená ukázat světu i svoji temnou část, která se zatím schovávala ve stínu. Je to část krvavá, nekompromisní a v ruce drží kladivo.

Je čas dupnout na plyn. 

drive1.jpg

Režisér filmu Drive, Nicolas Winding Refn, pochází z Dánska. Nevím proč, ale mám pocit, že právě tento fakt hodně vypovídá o náladě většiny jeho filmů. Fascinace hrdinou na hraně psychopatie, který se dokáže obětovat pro „vyšší dobro“ je z filmu cítit na kilometry daleko. Noční Los Angeles, kterým hrdina projíždí, v ničem nepřipomíná to rozjuchané filmové velkoměsto, tak jak ho známe z většiny filmů. Spíš temné město hříchů, plné opravdu zlých, nebo osamělých lidí.   

Nejprve poznáváme Řidičovu pracně udržovanou fasádu normálnosti, ale v průběhu příběhu se začíná objevovat, kdo je opravdu tahle ikonická postava s nevkusnou bundou se štírem na zádech. To vše podbarveno naprosto dokonalou hudbou ve stylu jakési retro-diskotéky, která kupodivu vše děla ještě syrovější a temnější. Každý záběr precizně vysoustružen občas už na hranici parodie (zkrvavená tvář hlavního hrdiny mizí pomalu ve tmě, dvě ruce se pomalu spojují na řadící páce, útěk záporňáka do moře), přesto působivé. Extrémně působivé. 

drive2.jpg

Ryan Gosling v hlavní roli je naprosto dokonalý, jeho chladný výraz prozradí emoce jen náznakem (úžasně časově dilatovaná scéna polibku ve výtahu), i všichni ostatní herci jsou precizně vybráni. Zejména úžasná Carrey Mulligan opravdu vypadá jako dívka, pro kterou by jste udělali cokoliv. 

drive3.jpg

V našem případě stačí ovšem zajít do kina. 

Poznámka: neodpustím se trošku se podivit nad touto recenzí Mirky Spáčilové. Viděla ten film? Přešlechtěná gangsterská romance? Nevím.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky