Alois Nebel

neděle 2. říjen 2011 14:51

Nový český film Alois Nebel je hned ze dvou důvodů naprosto jedinečný.

Alois Nebel (vstoupil do českých kin minulý týden) je adaptací komiksu a je natočen metodou rotoskopie. V české kotlině jsou obě skutečnosti naprosto jedinečné, překvapivé a hlavně velmi potřebné.

 

 

Film vznikl na motivy tří výborných komiksových knih Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka: Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté hory (více zde). Z těchto knih se z celkem rozsáhlého a komplikovaného děje do filmu dostal jen malý zlomek, ale o tom bude ještě řeč. Tyto tři komiksové knihy mají svůj velmi osobitý výtvarný a vyprávěcí styl: černobílá stylizace, pomalost odvíjení příběhu a hlavně netypický hrdina Alois Nebel. Všechny předchozí ingredience tvoří z těchto knih naprosto světové, špičkové dílo, srovnatelné s jinými oceňovanými díly "realistického komiksu": Padoucnice, Maus, Persepolis, From Hell atd. Dílo se vyrovnává s největšími traumaty našeho národa v minulém století: nacistické okupace, vyhnání sudetských němců po válce a sovětské okupace. Na pozadí těchto vele-událostí se odehrává příběh traumatizovaného nádražáka Aloise Nebela, který je svým způsobem jakýsi Anti-Švejk. Tam kde Švejk bojuje "předstíranou" blbostí, užvaněností a dogmatickým dodržováním pravidel, tam Nebel mlčí, ale přesto "bojuje", minimálně jako svědek dějinných událostí, které se do opuštěných Jesenických hor dostávají se zpožděním, ale o to intenzivněji. I ve formě vyřizování starých účtů.

an.jpg

Zpátky k filmu. Tvůrci se rozhodli nejít do klasické hrané adaptace, ale zůstat blízko k původnímu komiksu. Zvolili zajímavou metodu rotoskopie. Tato technika pochází už z roku 1915, vynalezl jí známý tvůrce (nyní již klasických) grotesek Max Fleischer. Princip rotoskopie zní jednoduše, ale je nesmírně složitý. Animátor překresluje filmové rámečky hraného filmu jeden po druhém. Právě u filmu Alois Nebel na překreslování pracovalo 29 specialistů celé 2 roky. Rotoskopie není, pravděpodobně díky náročnosti, technikou příliš často používanou pro tvorbu animovaných filmů. Používalo ji u svých klasických pohádek studio Walta Disneye: Sněhurka a sedm trpaslíků, Popelka, u některých slavných sci-fi se používala pouze pro některé sekvence: Hvězdné Války, Tron, Krotitelé duchů, Pán Prstenů. Filmy které jsou touto technikou natočeny celé je možno pravděpodobně spočítat na prsech jedné ruky. Nejznámější je pravděpodobně adaptace románu spisovatele P.K.Dicka Temný Obraz (A Scanner Darkly) od režiséra R. Linklatera. Alois Nebel tedy nelze označit jako jedinečný film, ale je tomu blízko.

roden1.jpg

A jaký je Alois Nebel film? Velmi těžká otázka. Slovo "Nebel" znamená německy "mlha". A film je to skutečně mlhavý, krajina Jeseníků a její proměnlivé počasí hrají hlavní roli. Na místě je ovšem zmínit jedno klasické filmové klišé, které ovšem pro tento film platí na sto procent: forma zvítězila nad obsahem. Vizuálně nápaditá stránka filmu, je totiž zajímavější než samotný děj. A na vině je scénář, který si z komiksové trilogie bere jen epizody a původní, celkem epický, příběh je nahrazen primitivním příběhem s údernou pointou. Příběhem plným prázdných, "nudných" scén. Jestli někdo z tvůrců filmu potřebuje vyčinit pak je to jen a pouze scénárista. Ostatní (hudba, režie, herci atd.) je skvělé a nadprůměrné.

wachek.jpg

Na začátku jsem zmiňoval, že Alois Nebel je jedinečný film ze dvou důvodů (rotoskopie, adaptace komiksu), zapomněl jsem ovšem ještě na jednu věc. Film Alois Nebel je debutem režiséra Tomáše Luňáka a hned se dostává do užšího výběru na nominaci na Oskara. Přeji mu štěstí, aby se dostal alespoň k té nominaci. Tento příběh a jeho forma si to zaslouží. Škoda toho mizerného scénáře.

Film si rozhodně užijete hlavně v kině, takže neváhejte. Vše o filmu najdete zde.

hn.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky