Tři Mušketýři

pondělí 7. listopad 2011 08:32

Nová filmová verze románu Alexanda Dumase st. překračuje hranice imbecility.

Je fascinující jak tento román z roku 1844 (!) stále dokola a dokola přitahuje filmové tvůrce. Platí, že zhruba každých 10 let se objeví další pokus tuto látku uchopit a přetvořit pro filmové plátno. Někomu se to samozřejmě povede, někomu nikoliv. Tradice těchto filmových adaptací začala v roce 1911 a pokračuje dodnes, kdy přesně 100 let po prvním pokusu, přichází do kin pokus poslední (zatím). Tři Mušketýři režiséra Paula W.S. Andersona.

Ta oblíbenost filmového průmyslu v této látce má samozřejmě základ v genialitě pana Dumase st., protože příběh Tří Mušketýrů má v sobě všechno co chceme vidět v každém dobrodružném filmu: odvážné a čestné muže, krásné ženy, intriky, akci a happyend. Dokonalý mix, okořeněný humorem (ve své době asi vulgárně-provokativním, v dnešní době spíše mírně infantilním).

team.jpg

O to více pak zamrzí, že nová verze Tří Mušketýrů (fascinující Německo – Francouzsko – Britská koprodukce) je dokonale imbecilní podívaná, která základní zápletku Tří Mušketýrů degeneruje do formy videoherních klipů, kdy hlavní hrdinové plní jednotlivé úkolové levely a posouvají se dál a dál k vytoužené slávě, pomstě, ženě atd. Už od začátku filmu je jasné o co se tvůrci snaží a nápad to rozhodně špatný nebyl: modernizovat látku jejím přenesením do jakéhosi alternativního 17. století plného vzducholodí, plamenometů a jiných moderních prvků. Mušketýři se změnili s gardy hlídající krále v jakousi tajnou službu, plnou ninjů a Jamesů Bondů, po jejím zrušení ze strany intrikánského kardinála Richelieua se potloukají po hospodách, paří, neplatí útratu a týrají svého sluhu. Do toho se objevuje naprosto nesympatická postava nafoukaného floutka D'Artagnana se sebevražednými sklony, která se okamžitě zaplete do mezinárodních intrik, které pak čtveřice hrdinů bravurně řeší frontálním útokem na Anglii (a poté na Francii) v 5 lidech (sluha se také zapojí).

Film je plný kravin, které oscilují od absurdna až po úplnou demenci, obrovský problém je hlavně ve stylu vyprávění. Nikdo na plátně Vám vlastně není sympatický (možná kromě Buckinghama v dokonale sebeparodickém podání Orlando Blooma), tudíž Vás vlastně ani nezajímá co se na plátně děje. Občas Vás z letargie vytrhne pouze nějaká do očí bijící hloupost, ale to je špatně.

thethreemusketeers.jpg

Andersenova adaptace Tří Mušketýrů je s největší pravděpodobností tou nejhorší v dějinách a zaslouží si rychle zmizet v hlubinách zapomnění. Z mého pohledu je to obrovská škoda zejména z jednoho důvodu a to je herecké obsazení. Všichni zúčastnění herci jsou totiž naprosto skvělí! Několikrát mě u filmu napadalo, jak by bylo úžasné ponechat herecké obsazení a vyměnit scénáristy a režiséra. Posunout vyprávění zpět z grotesky do klasické adaptace, vymazat všechny moderní prvky (hlavně zbytečné 3D). To by byl film který bych chtěl vidět!

A poznámka na konec. Filmografie režiséra P.W.S. Andersona je, mírně řečeno, děsivá. Ovšem s jednou výjimkou, kterou velmi doporučuji – sci-fi horor Horizont Událostí vždy jednou za čas prošumí televizní obrazovkou bez většího zájmu, ale já ho považuji za naprostou perlu ve svém žánru a velmi doporučuji.  

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky