Hranaři

pátek 2. prosinec 2011 08:42

Nový český thriller o korupci a politice je nechtěnou parodií, připomíná Nahotu na Prodej bez Krampola.  

Neuvěřitelný počet figurek, vedlejších motivů, debilních hlášek a neherectví. Nový český film Hranaři je obrovský průšvih. Debut režiséra Tomáše Zelenky Hranaři působí jako chaotický sestřih nejméně pěti různých filmů, z nichž jeden je akční film, druhý je komedie, třetí parodie akčního filmu, čtvrtý je James Bond a pátý je estráda na Nově. To se proboha nikdo z tvůrců v post-produkci nepozastavil na tím, že film nedává smysl?

 

 

 

 

 

Text distributora hodně napoví (zejména o osobě co ho psala):

Temný thriller se odehrává v české současnosti, kterou pokrývá dokonalá pavučina vzájemně propojených kšeftů a kšeftíků. Mnohem jemnější a nenápadnější, než byla ta v éře Mrázků a Krejčířů. Samozřejmý systém vratek, resp. skrytých provizí, automaticky funguje na všech úrovních. Kdo v něm nejede, je mimo hru. Čím větší hra, tím ostřejší jízda. Je to balanc na hraně útesu. Dá se na ní udržet? Jak dlouho ještě? A kdo to všechno vlastně řídí? Filmové drama se rozehraje kolem jedné velké zakázky, z níž měly podle zaběhnutých pravidel putovat vratky na zaběhnutá vyšší místa. Jeden z hráčů se ovšem rozhodne pro sólový postup, načež se prudce roztočí kolotoč sledovaček, kompromitujících materiálů, tajných nahrávek, mediálních intrik, výhrůžek, vydírání a zabíjení. Systém se zadrhne a hrozí kolaps. Protihráči volí krajní řešení. Thriller HRANAŘI je sice filmovou fikcí, avšak nápadně blízkou dnešní realitě. Kontroverzní krvavý závěr lze tedy brát také pouze v rovině filmového příběhu, ale - kdoví...?

lang.jpg

Ani nemám moc chuť se o téhle neskutečné podívané rozepisovat. Přemýšlel jsem zda najít na filmu nějaké pozitivum a našel jsem dokonce dvě. První z nich je vůbec chuť točit tento typ filmů, kterou velmi oceňuji. V záplavě laskavých komedií a nelaskavých intelektuálních cvičení je mi každý pokus o thriller velmi sympatický. Druhé pozitivum je Jiří Langmajer. Ten svou roli ve filmu Hranaři posunul na úplně jiný level a každá scéna s ním je naprosto BOŽÍ. Někdy jsem měl pocit, že dosahuje až Jokerovského výkonu Heatha Ledgera z Batmana. A to myslím vážně.

gun.jpg

Shrnuto: promarněná šance, autoři scénáře asi během jeho psaní brali drogy.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky