Bubba Ho-Tep

čtvrtek 29. prosinec 2011 14:09

Konec roku je takový čas bilancování a rozjímání, tak jsem se rozhodl rozjet malou sérii vzpomínkových recenzí na filmy, které mě nějakým způsobem udělaly radost a přitom se o nich skoro neví, že existují.

Jako zastavení první jsem si vybral malou nezávislou komedii Bubba Ho-Tep z roku 2002. Výběr je to náhodný, film jsem totiž nedávno znovu viděl a tak si připomněl ten neskutečný pocit filmového blaha, které jsem zažil už při prvním sledování.  

Autoři (hororový specialisté Lansdale a Coscarelli) přišli s totálně šílenou a vtipnou zápletkou, na kterou ovšem naroubovali i mnohem temnější a depresivnější motivy o kterých ještě bude řeč. 

Nuže, představte si toto: Elvis Presley (Bruce Campbell) je znuděný a znechucený svým životem superhvězdy. A tak když náhodou vidí jednoho svého imitátora, který je obzvlášť dobrý, dostane nápad. Vymění si s ním v roce 1970 role a sám dál pokračuje jako imitátor sám sebe a jeho imitace se předvádí jako pravý Elvis.

cover.jpg

Ovšem díky neskutečné shodě nepříznivých náhod imitace umírá na předávkování a pravý Elvis přichází vlastní blbostí o všechny ulité peníze a důkazy že je opravdový Elvis Presley. Nikdo mu poté samozřejmě nevěří. Léta plynou a tak pravý Elvis končí v nuzném domově důchodců, kde mu nikdo nic nevěří a navíc zažívá ztrátu důstojnosti, potence a vůbec chuti k životu. Jeho nejbližším přítelem v pomalém umírání se stává stařík Jack, který tvrdí že je John F. Kennedy. To, že je černoch, mu v tomto tvrzení vůbec nebrání. Tato prapodivná dvojice se pak musí utkat s hrozbou pravé egyptské mumie, která terorizuje jejich domov důchodců a vysává duše z jejich spolubydlících. Duo Presley-Kennedy se prostě rozhodne ještě jednou ukázat světu, že za něco stojí…. 

b.jpg

Zní to jako crazy-komedie? No, je a není. Dějem rozhodně, ale na to je atmosféra domova důchodců příliš depresivní a popis stárnutí příliš expresivní. Téma stárnutí se line celým filmem a mumii lze trochu brát i jako metaforu smrti, která pro oba pravé americké hrdiny přichází.

Film je úžasně napsaný, herci geniální a hudba epická. Vřele doporučuji si sehnat a shlédnout.

trail.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky