Duna (Dune, 1984)

pátek 30. prosinec 2011 14:12

Kdybych měl určit, který film jsem viděl nejvíckrát v životě, pak je to určitě Duna od Davida Lynche z roku 1984.

Nejdříve jsem měl v ruce stejnojmennou knihu od Franka Herberta z roku 1965 (u nás nakladatelství OMNIA, úžasný překlad složitého textu do češtiny). Knihu jsem v podstatě přečetl jedním dechem. Po mých oblíbených Verneovkách to byl impozantní šok a mou pubertální myslí to dost otřáslo. Sehnal jsem si všechna pokračování (což nebyla tenkrát sranda) a četl a četl.

omnia.jpg

 

Herbertova vize vzdálené budoucnosti lidstva mě prostě chytla a nepustila. Dějově velmi košaté dílo je prakticky nemožné popsat několika větami, v příběhu o genetickém šlechtění a zrodu mesiáše lidstva, souboje mezi šlechtickými rody Atreidů a Harkonnenů a hlavně souboje o koření Melanž je toho prostě příliš. Můžete ho brát jako pohádku, jako akční space operu i jako metaforu studené války a boje o ropu.

Je to jedno, Herbertova imaginace byla neuvěřitelná. Podle mě také dodnes nepřekonaná. V podstatě žádná moderní knižní sága není tak bravurně strukturovaná, domyšlená do posledního detailu a narvaná emocemi.

 

 

Pak přišel film, který jsem neviděl bohužel v kině, ale na nekvalitní VHS kazetě s dementním pseudo-českým dabingem. Ale to mi tenkrát nevadilo. 

juve.jpg

Adaptaci Duny se odvážil vzít si na triko David Lynch. Do té doby vyloženě art-intelektuální filmař. Autor černobílé úchylárny Mazací hlava a kritiky milovaného filmu Sloní muž. A najednou stál před obrovským komerčním mega-projektem, kde na něj tlačila produkce, rozmazlení herci a neuvěřitelná složitost předlohy. Lynchovi se ovšem podařilo něco nevídaného: představy, které jsem si vytvořil při čtení Duny, jsem najednou viděl před sebou jako živoucí obrazy.

sting.jpg
Ve filmu Duna se také objevila rocková hvězda Sting (jako záporňák) a budoucí kapitán Pickard, a Dr. Xavier z X-Men: Patrick Stewart 

Lynch se přesně trefil do nálady knihy z hlediska typologie, vzhledu a chování postav, kostýmů, exteriérů jednotlivých planet, interiérů paláců a to vše je navíc podkresleno skvělou hudbou (Toto a Brian Eno).

lynch_herb.jpg
Autor filmu David Lynch s autorem knihy Frankem Herbertem

Film Duna byl obrovský celosvětový propadák. Jedním z důvodů může být i fakt, že pro někoho kdo nečetl předlohu se jedná o téměř nepochopitelný film, jehož poslední verze má neuvěřitelných 190 minut. Fanoušky ovšem zaslouženě má a já jsem jeden z nich.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky