Carrie (1976)

pondělí 2. leden 2012 08:28

O Brianu DePalmovi se říká, že celé jeho dílo je pouze pocta Alfredu Hitchcockovi. Já myslím, že žák se svému mistrovi několikrát vyrovnal a poprvé se mu to povedlo právě zfilmováním první novely Stephena Kinga: Carrie.

Hned na začátku řeknu o Carrie že se jedná podle mého názoru o to nejlepší co DePalma natočil a co Stephen King napsal. Carrie měla premiéru v roce 1976 a k překvapení mnoha lidí, kteří se podíleli na jejím vzniku se jednalo o obrovský úspěch. Carrie byl právě ten film který postrčil DePalmu z pozice intelektuálního režiséra nízkorozpočtových společenských satir mezi mainstreamové tvůrce.

Příběh Carrie je jednoduchý. Stydlivá středoškolačka Carrie White (Sissy Spacek) je terorizována svou fanaticky nábožensky založenou matkou (Piper Laurie) a šikanována ve škole pro svou odlišnost. Utiskovaná Carrie v sobě objeví telekinetické vlastnosti (dle Kingovy novely se jedná o dědictví po otci). Schopnost hýbat věcmi se projevuje nejprve při rozčilení a stresu, ale postupně se ji Carrie učí ovládat. Carrie se zamiluje do svého spolužáka Tommy Rosse (William Katt) a vše spěje k závěrečnému maturitnímu plesu. Carrie se svých schopností bojí, ale zároveň chápe, že mohou být prostředkem jak získat Tommyho.

ples.jpg

Film je rámován dvěma scénami, které jsou už právem ve filmových učebnicích. První z nich je první menstruace Carrie ve školních sprchách a zakončení této scény symbolickým ukamenováním Carrie spolužačkami, kdy místo kamenů použijí vložky a tampony a jakožto „zrůdu“ ji navždy vyčleňují ze svého kolektivu. Druhá scéna je samotný maturitní ples (kde DePalma poprvé používá svoje později typické tříštění obrazu na comicsová políčka). Tam se Carrie stane terčem krutého vtipu své spolužačky Chris Hargensenové (Nancy Allen) a dá volnost svým schopnostem. Promění maturitní ples v peklo. Mezi těmito scénami DePalma až kýčovitě popisuje život středoškoláků. Velmi barevně. 80.léta v pravém rozpuku. Tato střední část filmu, ve které se prakticky nic neděje, slouží jako naprosté mučení diváka, kdy režisér „šponuje“ napětí až na ostří nože a vše se podřizuje naprostému kontrastu mezi nevinnou Carrie a dvěma podobami zla. Její „černou“ fanatickou matkou a manipulativní děvkou Chris.

Na rozdíl od dalších veleúspěšných DePalmových trháků Scarface a Untouchables (kdy se jedná o drsnou, „chlapskou“, akční podívanou) je Carrie pouze holčičí film. Carriin otec utekl a je ve filmu nepřítomen, otec nikoho ze středoškoláků není také ve filmu zmiňován a všechny mužské postavy ve filmu jsou pouze loutky v rukou manipulativních žen. Dvě hlavní mužské postavy jsou Tommy a Billy (John Travolta). Jsou sice v naprostém vizuálním kontrastu (Tommy je asexuální andílek s úchylnými zlatými loknami a černovlasý Billy v Travoltově podání je jeden z mála humorných prvků v Carrie), ale oba jsou jen hračkami v rukou dívek. Scény z maturitního plesu v Carrie byly pro producenty důvodem nabídnout DePalmovi režírování pozdějších megahitů Horečka sobotní noci a Pomáda. DePalma odmítl a jeho kariéra se ubírala trochu jinam – Dressed to Kill, Scarface a hlavně Untouchables jsou jeho nejúspěšnější filmy.

ples2.jpg

Jeden z kritiků napsal o Carrie v r. 1977, že se jedná o Psycho generace 80.let. Jednalo se o velký DePalmův úspěch a Sissy Spacek a Piper Laurie byli nominovány na Oskara. Carrie byla také nominována jako nejlepší horror roku 1977 Americkou: Academy of science-fiction, fantasy and horror. (Nakonec vyhrál dnes už zapomenutý horror Burnt Offerings).

Poprvé publikováno zde.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky