Protahované Odcházení

pátek 17. únor 2012 18:00

Předávání cen Český lev jako tryzna za bývalého prezidenta?

S troškou časového odstupu následuje opravdu malé osobní zamyšlení nad některými nominacemi českých filmových cen – Český Lev. Ceny se budou předávat 3. března. 

Jako filmový fanda se nemohu nepozastavit nad směšnými 12 nominacemi pro film Václava Havla Odcházení (moje dojmy najdete zde). Film je nominován v následujících kategoriích a ke každé si dovolím malou poznámku. Jedná se moje osobní názory, chápu že nominace je demokratické rozhodnutí členů akademie. 

Nejlepší film: to je naprosto směšné, statické zfilmování divadelní hry je naprosto bez nápadu. Tato sebemrskačská parodie vládnutí možná funguje jako divadelní hra, ale ve formě filmu se jedná o pouze snesitelnou nudu plnou dobrých herců. Ale pořád jen nudu. Nominace je nesmyslná. Jedná se pouze o dobře natočenou divadelní hru v exteriérech! To je třeba i Formanův film Amadeus, nebo nedávná Nebezpečná metoda. Oba filmy jsou ovšem neskonale lepší. Havel naprosto nepochopil co znamená slovo „adaptovat“ ve filmu. 

leav.jpg

Nejlepší režie: nepochopitelný úlet akademiků. 

Nejlepší scénář: i zde platí můj předchozí komentář, ale obávám se, že přesně tuto cenu Václav Havel dostane. Bude to symbolické, krásné, Lucerna bude tleskat a plakat. Nicméně filmové umění přichází zkrátka. Českého Lva v této kategorii by si zasloužil Robert Sedláček za skvělý film Rodina je základ státu

Nejlepší kamera: Jan Malíř dělá co může, ale takto vysoce divadelní látka je pro kameramana vražedná. 

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Dagmar Havlová, proč ne….. 

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Josef Abrhám, proč ne….. 

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Vlasta Chramostová, proč ne….. 

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser, proč ne, ten si zaslouží cenu za každou svou filmovou roli. 

k.jpg

Nejlepší střih: nepochopitelný úlet akademiků. Podle mě zrovna tato technická kategorie ve filmu Odcházení naprosto selhává a jen potvrzuje divadelnost originálu. 

Nejlepší hudba: Michal Pavlíček, proč ne. I když mě se ta hudba vůbec nelíbila. Pravděpodobně bude spíš bodovat Alois Nebel, z důvodu „comebacku“ Václava Neckáře. 

Nejlepší zvuk: nevím podle jakých kritérií je cena určována, nicméně zde by měl bodovat Alois Nebel. 

Nejlepší výtvarné řešení: to je směšné, nechápu proč a za co….

Poznámka na závěr: akademici do předávání českých filmových cen hrubě zamíchali aktuální pocity smutku ze skonu „uměleckého“ prezidenta. Předávání cen se pravděpodobně zvrhne v tryznu, je to velká škoda. Zvláště v roce, kdy se objevilo tolik nadějných a zajímavých debutů. Pochybuji, že by se to Václavu Havlovi líbilo…..

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky