Zmetci

úterý 21. únor 2012 08:36

Prima COOL začíná 25. února vysílat jeden z nejvíce oceňovaných seriálů posledních let, britský seriál Zmetci (Misfits).

Téma superhrdinů ve filmu se zdálo nedávno být naprosto vyčerpané. Filmový producenti a scénáristé vysáli nápady z těch nejlepších komiksů a hodily je na filmové plátno. Někdy úspěšně, někdy neúspěšně, ale takřka vždy konformně a většinou s neúctou k originální obrázkové předloze. V kině jsme tak mohli vidět Supermana, Spidermana, Ironmana a spoustu dalších "manů".

 

Nejzdařilejší adaptací pak pravděpodobně byl film X-men od Bryana Singera, který celou nadpřirozenou premisu o puberťácích se superschopnostmi pojal jako metaforu homosexuality, ale nezapomněl přitom ani na akci a humor. Bylo jen otázkou času, kdy se tato úspěšná rovnice přemístí z kina na televizní obrazovky. Stalo se tak záhy ve formě amerického seriálu Hrdinové (Heroes). Ten zpočátku vypadal dobře, ale chyběl humor a seriál se brzo začal zamotávat do mnoha různých kliček, odboček až zkolaboval do nechtěné trapnosti a nudy. Tehdy se zdálo, že téma pubertálních superhrdinů v televizi na čas skončí. 

Pak se ovšem objevili britští Zmetci (Misfits). 

misfits1.jpg

Tenhle seriál (má zatím celkem jen 21 dílů!) je něco úplně jiného než na co jsme tu zvyklý. Nesourodou partu mladistvých delikventů dohromady svedou veřejné prospěšné práce, k nimž jsou odsouzeni za své prohřešky. Už během první šichty se ale přižene podivná bouřka, po které se všichni probudí s určitou schopností (která odpovídá jejich povaze). Seriál si vůbec na nic nehraje, je extrémně sprostý a plný hrubozrnného (mírně řečeno) humoru. 

misfits2.jpg

Drsná Kelly, která je v podmínce za rvačku, náhle slyší myšlenky lidí. Curtis, který býval sportovní hvězda, získá schopnost vrátit čas v momentě, kdy něčeho extrémně lituje. Plachý Simon zjistí, že se dokáže stát neviditelným a veselá Alisha řídila v opilosti a najednou dokáže lidi, kteří se jí dotknou, přivést do stavu sexuálního šílenství. Prokletí nebo požehnání? Posledním ze skupinky je Nathan, notorický lhář, kterého vlastní máma vyhodila z domu. K jeho zlosti se nezdá, že by nějakou schopnost získal. Stále však doufá, že se ještě objeví...(zdroj: Prima Cool). 

misfits3.jpg

Prima Cool se rozhodla vyslat seriál na obrazovku s dabingem i s titulky, což je geniální rozhodnutí z mnoha různých důvodů. Dabing totiž asi nebyl vůbec jednoduchý, protože seriál Zmetci je v první řadě britský konverzační sitcom a až v druhé řadě akční podívaná. Zejména v angličtině je jeden z hlavních prvků humoru přízvuk jedné z hrdinek (drsná Kelly), u kterého si opravdu neumím představit českou verzi (ale těším se na to). Dle českých fandovských stránek seriálu  je totiž i v případě dabingu na co se těšit….(více zde). Zejména se mi líbí, že Kelly, která v originále mluví opravdu hodně úchylným přízvukem, dabuje Tereza Bebarová (představitelka Ukrajinky Světlany v seriálu Ulice) a bude prý používat brněnský přízvuk. Je to mimochodem držitelka ceny Fr. Filipovského za dabing (za dabing Angeliny Jolie). 

Od 25. února na Prima Cool, vřele doporučuji. Nicméně, přece jen raději s titulky.  

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky