Žena v černém

středa 29. únor 2012 07:58

Na film Žena v černém rozhodně stojí za to zajít do kina z mnoha důvodů.

Žena v černém je totiž čistokrevný strašidelný film jaký už v našich kinech dlouho nebyl. V posledních letech tomuto žánru naprosto dominovala spíše laciná brutalita plná krve a jiných tělních tekutin, ale Žena v černém se naštěstí vydala cestou klasického poctivého a staromódního strašení. 

Hned na začátku je ovšem třeba zmínit jeden fakt, který hodně ovlivňuje můj názor na tento film s Danielem Radcliffem (ex-čaroděj Harry Potter) v hlavní roli. Jedná se totiž o remake jednoho staršího britského filmu (z roku 1989).

Tuto originální verzi jsem pár let po jejím vzniku viděl a dodnes na film vzpomínám jako na tu nejstrašidelnější podívanou! To je samozřejmě extrémně subjektivní pocit a je to nejspíš dáno mým tehdejším věkem a počtem horrorů, které jsem do té doby viděl. Dnes jsem už značně otrlý a u horrorů se moc nelekám (spíše výjimečně). Nicméně to nic nemění na tom, že si pamatuji pocity jaké jsem měl při sledování tohoto filmu a zejména po něm. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem po shlédnutí Ženy v černém několik nocí spal s rozsvíceným světlem. 

To jsou důvody proč k aktuální verzi tohoto příběhu přistupuji značně zaujatě. 

poster2.jpg

Děj tohoto klasického duchařského příběhu je velmi jednoduchý. Mezi dvěmi světovými válkami je mladý právník vyslán do vzdálené pobřežní vesničky, aby uspořádal pozůstalost právě zesnulé vdovy a prodal její nádherný, ale opuštěný dům. Hned po příjezdu se ovšem všichni místní chovají velmi divně a nikdo nechce komentovat strašidelnou postavu Ženy v černém, která se mladému právníkovi začíná všude zjevovat. Hlavní hrdina začíná pomalu zjišťovat, že v pozůstalosti kterou přišel uspořádat  je i jeden velmi zlý duch….. (více zde). 

wb1.jpg

Příběh tedy nebyl moc originální ani tenkrát, nicméně o to asi tvůrcům nešlo. Jde o poctivou a staromódní duchařinu s několika velmi strašidelnými scénami a v případě původní verze i celkem překvapivě nesmlouvavým a jednoznačně vypointovaným koncem. 

Nová verze je samozřejmě kritiky komentována hlavně z hlediska vymanění Daniela Radcliffa ze škatulky brýlatého čaroděje Harry Pottera. Přeci jen ve filmu Žena v černém hraje dospělého právníka a navíc vdovce, což je dost velký skok z loňského post-pubertálního čaroděje. Nicméně to zvládá bravurně a z tohoto pohledu není filmu co vytknout.


Trailer na "novou" verzi příběhu, která je aktuálně v kinech

Vytýkat jde tomuto filmu opravdu jen málo věcí. Exteriéry a interiéry jsou dostatečně temné a depresivní, herecké výkony navýsost přesné, hudba dostatečně ponurá a lekavé scény jsou opravdu překvapivé a mají údernost. 

Jediné co tedy vytknout zbývá (z mého pohledu) je zakončení filmu. Myslím, že moc neprozradím, když konstatuji, že je nová verze z hlediska pointy mnohem „smířlivější“ než verze z roku 1989.

Nicméně rozhodně stojí za to zajít do kina a nechat se trochu vystrašit duchy z anglických blat. A jedna zajímavost na závěr: mladého právníka hrál v originální verzi Adrian Rawlins, který si mnohem později zahrál tatínka Harryho Pottera, kruh se tedy uzavírá a Daniel Radcliffe převzal roli svého filmového otce.


A malá ochutnávka atmosféry "původní" adaptace (dodnes mě z téhle scény mrazí...)

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky