Ve stínu šumavských hvozdů

pondělí 26. březen 2012 08:14

Old Shatterhand versus Božena Němcová

Nový původní český komiks (grafická novela, chcete-li…) „Ve stínu šumavských hvozdů“ si pohrává s velmi lákavou a originální myšlenkou. Co kdyby se Old Shatterhand (který byl původem Němec) při návštěvě své domoviny, rozhodl projet divokým krajem jménem Šumava? Na jaké dobrodružství by v té malé a divoké zemi (trpící tenkrát v područí Rakouska-Uherska) asi narazil? Odpověď je velmi šokující a mění pohled na dějiny (nejen) našeho národa. Na Šumavě se totiž chystá rozsáhlé světové spiknutí, které může navždy proměnit celý svět. A v centru spiknutí stojí naše nejoblíbenější spisovatelka Božena Němcová! Old Shatterhand musí k záchraně svého světa rozehrát velmi nebezpečnou partii.

Jenže Šumava není Divoký západ, ani Orient a nepřítelem je tentokrát velmi atraktivní a chytrá žena, která se brzy dostane do čítanek….. 

9.jpg

Děj této výborné grafické novely vychází z několika parodických nápadů spisovatele Stanislava Komárka (více zde). Nicméně autoři (Baban, Mašek, Grus) se opravdu inspirovali jen volně a rozehrávají na 64 stranách velmi svižný příběh, do kterého se vejde nejen klasická poetika knih Karla Maye, ale kupodivu i desítky sexuálních narážek (slovních i kreslených) a parodický (někdy až infantilní) humor. Střet „věčného chlapce“ Old Shatterhanda s reálným světem plným nastupující emancipace ženského pohlaví a ztrátou iluzí o černobílém světě je plně nosným příběhem, co si zaslouží pozornost i bez mnoha dalších věcí, které toto dílo obsahuje. 

24.jpg

Například krásná obálka ve stylu rodokapsů a zejména malba Jiřího Gruse, která zdánlivě může připomínat některé staré československé naivní komiksové pokusy. Po několika stránkách se ovšem čtenáři dostává „do hlavy“ velmi rychle, plynule a podporuje tak zajímavý děj. Do toho je ovšem třeba zůstat ostražitý a soustředit se i na detaily schovávající se za hlavním příběhem. Komiks je totiž plný falických symbolů, které odkazují nejen k důležitému setkání Old Shatterhanda s malým chlapečkem jménem Sigmund Freud, ale hlavně k závěrečné pointě. 

6.jpg

To vše za pouhých 199 Kč, takže nemá cenu váhat.

36.jpg

b.jpg 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky