Diktátor

pátek 15. červen 2012 12:16

Diktátor je na jednu stranu politicky nekorektní komedie u které jsem se smál jako blázen, na stranu druhou je to ovšem velmi špatný film. 

Kariéra britského komika Sacha Baron Cohena začala v televizi a už do počátku se profiloval velmi širokým rozsahem humorných poloh. Tím mám na mysli to, že je schopen sofistikované politické satiry, ale i infantilního a nechutného humoru plného vulgarit. A mezi těmito extrémy je schopen přeskočit naprosto plynule a bez zaváhání. O to více jsou některého jeho satirické "šlehy" udernější a upřímnější.

Jeho tři první úspěšné filmy Ali G Indahouse, Borat a Bruno přímo vycházejí z jeho původní televizní kariéry a jsou vlastně pouze celovečerním rozvedením televizních skečů. Obrovský úspěch měl zejména film Borat, kde je dokonalý v roli kazašského reportéra zkoumajícího Ameriku. Film je dokonce místy jakýmsi "polodokumentem", kde si někteří američané myslí, že mluví opravdu s kazašským novinářem.  

Kromě smyslu pro humor byl Cohen ovšem obdařen i hereckým talentem a tak si ho vybral Martin Scorsese do důležité role ve filmu Hugo a jeho velký objev, brzy se objeví v nové muzikálové verzi Bídníků (v roli super záporňáka Thénardiera) a nejzajímavější je asi informace, že si brzy zahraje frontmana skupiny Queen – Freddie Mercuryho v životopisném filmu o tomto umělci.  

Diktátor je příběhem posledního diktátora na světě Aladdina. Ten si v poklidu vládne malé, ale bohaté zemi, pořádá si vlastní olympijské hry, spí s hollywoodskými kráskami a pomalu završuje svůj jaderný program pro mírové účely (zničení Izraele). Ovšem to vše jen do té doby, než ho zradí jeho strýček (Ben Kingsley), nahradí Aladdina jeho připitomělým dvojníkem a připravuje se v zemi zavést demokracii (předat zemi ropným magnátům a odstěhovat se do Beverly Hills). Pravý Aladdin se shodou náhod ocitá bez vousů a bez prostředků v New Yorku, plně rozhodnut zabránit zhoubné demokracii ve své zemi. Blíží se totiž summit NATO, na který přijede i jeho dvojník.

Baronův film Diktátor má hodně paralel s Chaplinovým filmem Velký Diktátor. Sacha Baron Cohen je takový Charlie Chaplin 21. století (s nadsázkou). Také se jako v případě Charlie Chaplina jedná o osobnost s politickým názorem a beze strachu ho vyslovit. A hlavně zesměšnit.

Tam kde si Chaplin dělá legraci z Hitlera, Cohen zesměšňuje všechny moderní diktátory. Nezapomíná při tom kritizovat i současnou Ameriku, která si často vybírá kdo je diktátor a kdo už ne, podle toho co se zrovna hodí. (Projev kde systematicky porovnává diktaturu s demokracii aplikovanou v Americe je naprosto nezapomenutelná scénka).

Problém je, že film má velmi chatrnou dějovou kostru a jedná se spíše o sled scének, které spojuje určité téma. Jakožto plnohodnotný film tedy Diktátor moc nefunguje. Nicméně mě opět fascinuje ten rozsah „typů“ humoru, kdy se střídají „análně-orální-podpaždní“ vtipy s tak ulítlými scénami jako je např. odhazování zátěže z kapes při šplhání atd.

Z hlediska opravdu drsného a politicky nekorektního humoru, se jedná pravděpodobně o nejodvážnější mainstreamový film natočený v Americe od 11. září.

the-dictator-movie.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky