Východní přísliby

čtvrtek 21. červen 2012 11:46

Jedním z nejzajímavějších a hlavně nejoriginálnějších žijících režisérů je bezesporu kanaďan David Cronenberg. Jeho pozdní tvorbu můžete okusit dnes v noci na TV Barrandov ve formě dramatu Východní Přísliby (Eastern Promises).   

David Cronenberg je autorem cca 20 celovečerních filmů. Zejména ve svém raném období nebral moc ohledy na divákův vkus a tak se v mnoha filmových učebnicích vyskytuje jako otec tzv. "body horroru". Tato velmi specifická škatulka popisuje žánr, který zkoumá formou horroru, popř. sci-fi vztah člověka ke svému tělu. Hlavně strach z různých tělesných funkcí, přeměn atd. Většinou se jednalo o nízkonákladové, nezávislé filmy. Nicméně do mainstreamu se dostal v roce 1986 výborným filmem Moucha, který dle mých vzpomínek v Čechách obíhal na mnoha pirátských videokopiích s příšerným dabingem.

a.jpg

Jak rostl Cronenbergův věk, tak klesala "drsnost" jeho filmů a nakonec si vypěstoval celkem specifický filmový styl, který reprezentují zejména filmy: Dějiny Násilí (History of Violence, 2005), Nebezpečná metoda (A Dangerous Method, 2011) a právě Východní Přísliby (Eastern Promises, 2007). Tento Cronenbergův nový styl vyprávění se těžko definuje, nicméně to trochu subjektivně zkusím. Cronenberg si vybírá celkem konformní témata a prostředí, která zabydluje mravně spornými postavami, hrdinové se pak v některých situacích nezachovají tak, jak divák (ukolébaný plynoucím "normálním" příběhem) očekává. Hraje si často s kombinacemi (zdánlivě) neslučitelných žánrů. To vše ještě koření velmi mrazivou atmosférou (kamera, hudba) a často naprosto dokonalými herci.

b.jpg

V případě Východních příslibů se jedná v podstatě o kombinaci telenovely a mafiánského filmu ve stylu Kmotra. Hlavní hrdinové jsou dva: ruský gangster - člen mafie Vor v zákoně Nikolaj (Viggo Mortensen) a porodní asistentka Anna (Naommi Watts). Ti se shodou náhod setkávají (a vzájemně přitahují) v současném Londýně, aby "zjistili pravdu" o smrti 14ti-leté prostitutky Taťány. Všechno je samozřejmě trochu složitější a věřit nelze nikomu. Ani sobě.

c.jpg

Východní přísliby jsou podle mého názoru zatím nejlepším Cronebergovým filmem a rozhodně stojí za vidění. Zajímavostí může být, že se chystá pokračování (v roce 2013).   

d.jpg 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky