Je možné stvořit zabijáka?

čtvrtek 2. srpen 2012 14:56

(reakce na článek bloggera Jana Buriánka: „Může špatný film stvořit zabijáka“?)

Překvapen jsem dočetl zmiňovaný článek, který je uveden jako „vážná úvaha nad střelbou“ na Denverské premiéře filmu Christophera Nolana Temný Rytíř povstal

Po střelbě v Denveru se samozřejmě po celém světě ve všech hysterických „médiích“ vyrojilo spousta názorů, že „některé filmy jsou prostě špatné“ protože inspirují vyšinuté jedince jako je právě James Holmes k násilí proti společnosti. Ruku v ruce jde také samozřejmě kampaň proti prodeji zbraní daňovým poplatníkům. Je to pořád dokola to samé divadélko, které teď pár měsíců poběží a pak pomalu utichne. Nic nového pod sluncem.

jok.jpg 

Je nutné si uvědomit, že pro sociopaty mezi námi existují mnohem „inspirativnější“ filmy než je nový pseudo-realistický Batman, a když už jsme u toho, tak samozřejmě i knihy, komiksy, videohry, hudba atd.

Prostě a jednoduše: žádný film nikoho nedonutí jít do kina a střílet po lidech. Důvody je třeba hledat jinde. Můj osobní názor je, že někteří lidé jsou prostě blázni a patří do blázince. Proto jsme si také blázince vynalezli. Pak můžeme vést obšírnou diskusi proč tam Holmes, nebo Breivik nebyli už dávno zavření, ale odpověď je jasná. Protože dokud nevyšli z domu a nezačali střílet tak byli nevinní. Teď zabili spoustu lidí a skončí v blázinci nebo na elektrickém křesle. Tak je naše společnost nastavena a těžko to jde vymyslet lépe (tedy pokud neumíte číst myšlenky). 

Kolega Buriánek používá ve svém textu pojem „relativizace morálky“. Ta je podle něj právě tím problémem v Nolanově Batmanovské trilogii, který může způsobit, že se člověk vydá do kina postřílet pár platících diváků. 

To je nesmysl. 

Poslední projekt bez morální relativizace (tedy podívaná kde dobro je dobro a zlo je zlo), na který si já vzpomínám, je seriál MacGyver. Od té doby je relativizace morálky ve filmech a seriálech naprosto všudypřítomná! Christopher Nolan je vinen pouze tím, že to dovedl k dokonalosti. Po střelbě režisér vydal celkem emotivní prohlášení, které kolega blogger také kritizuje. Vnucuje se otázka co měl tedy udělat? Omluvit se za to, že film natočil? Není to absurdní? 

Porovnání Batmanů od Tima Burtona s těmi od Nolana je také docela laciné a navíc nesmyslné. Filmy vznikali v naprosto jiné době pro jiný typ obecenstva. Navíc mě jako větší antisociální magor přijde Joker v podání Jacka Nicholsona, než zjevně nemocný psychopat v podání Heathe Ledgera v nové verzi. Ale toto jsou všechno subjektivní názory, které nemají obecnou platnost. 

jok2.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky