Marie Antoinetta

středa 29. srpen 2012 12:34

Film Marie Antoinetta je působivým historickým průvodcem událostmi, které odstartovali revoluci ve Francii. Dnes večer je k vidění na Nova Cinema. 

Tento vizuálně velmi působivý historický film jsem už viděl několikrát, vždy na mně dost zapůsobil a pokaždé z jiných důvodů. Překvapila mě hlavně režisérka Sofia Coppola, jejíž ostatní díla mě nechávají naprosto chladným. Zejména kritiky ve své době adorovaný film Ztraceno v překladu se relativně dost rychle ztratil v propadlišti filmových dějin. Pomalé a melancholické tempo jejích ostatních filmů ostatně nikdy nebylo mým "šálkem kávy". 

 

 

Ve filmu Marie Antoinetta se ovšem s ničím nepáře a hned nás hodí do příběhu o ženě, kterou usilovně nenáviděla celá Francie. Rakouská princezna Marie (celým jménem Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská) se stává z politických důvodů francouzskou královnou, dvůr je plný intrik, milostných pletek a král Ludvík XVI je zoufale frigidní a emocionálně plochý chlapec. Snaha o početí dědice (sedmiletá!), většinou končí nějakým trapasem a naprostým neporozuměním mezi králem a královnou. Kdo se může divit, že mladá královna se utápí v opulentních večírcích a plesech. Francouzský lid zatím hladoví. A pařížská gilotina trpělivě čeká.

1c.jpg

Nicméně královna v podání tohoto filmu není jen postava z dějin. Je to inteligentní a vysoce vzdělaná žena, která občas na pozadí jejích opulentních večírků a žranic pronese nějaké moudro, které je většinou dost chytré. Vytvořena je tak jedna z nerozporuplnějších filmových postav posledních let. Jak je to skutečně historicky přesné netuším, nicméně film vzbuzuje i silnou touhu se o tuto osobnost zajímat více

1b.jpg

První věc co Vás při sledování filmu naprosto uhrane jsou kostýmy a kadeřnická umělecká díla na hlavách ženských postav filmu. Kostýmům se dokonce dostalo speciálních webových stránek, takže vše co má v průběhu filmu královna na sobě můžete obdivovat zde. Další věc je samozřejmě velmi moderně pojatá hudba, která ovšem k vizuálu a stylu vyprávění perfektně sedí. Kirsten Dunst je jako Marie Antoinetta dokonalá, ale výkon Jasona Schwartzmana jako francouzského krále si podle mého názoru „sahal“ na Oskara. 

1d.jpg

Závěr filmu kdy oba šlechtici vědí co je čeká a toto vědomí je vlastně první věc co mají v manželství společného je dojemný, krásný a geniální. 

Dnes večer je k vidění na Nova Cinema, nebo raději kdykoliv v originále na DVD, či BlueRay na co největší obrazovce.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky