Looper

úterý 16. říjen 2012 08:17

Chytrý sci-fi film v našich kinech. Hurá!!

Po sérii vysoce rozpočtových, ale často dějově imbecilních filmů, se v kinech zákonitě musel objevit chytrý vědecko-fantastický příběh. Do kin se vkradl naprosto nenápadně a bez větší reklamní kampaně (i přes to, že obsahuje Bruce Willise).

Film Looper (koprodukce USA-Čína!) je nízkorozpočtové sci-fi o cestování časem. Hlavní hrdina Joe (Joseph Gordon-Levitt) je takzvaný "looper". Ve vzdálené budoucnosti je totiž čím dál těžší někoho zabít (a zbavit se těla) a tak mafie posílá nepohodlné osoby do naší blízké (a nevábné) budoucnosti. Tam už na ně na smluveném místě čeká Looper, zabije je a zbaví se těla. Za to dostává velmi slušně zaplaceno. Jedinou nevýhodou je, že musí počítat s tím, že jednoho dne bude muset zabít svoje starší já, aby se smyčka uzavřela (odtud název filmu - looper). Jenže co když má vaše budoucí já obličej Bruce Willise a vrátilo se do minulosti s určitým plánem? 

loop1.jpg

Všechny filmy (i knihy) s tématem cestování časem se nevyhnutelně dostanou do problémů se spoustou paradoxů a následně i nelogičností v ději. Looper není samozřejmě vyjímka, nicméně má velmi chytrou premisu (a pointu) a vrší výborné nápady jeden za druhým. Jak například komunikovat se svým starším já? Velmi jednoduše: prostě si vzkazy vyřežete na ruku a Vašemu staršímu já se objeví jako jizvy! Takových nápadů je film Looper plný.

lop3.jpeg

V hlavní roli mladého Joea je výborný Joseph Gordon-Levitt, který každý den musel trávit několik hodin v maskérně aby vypadal jako mladší verze Bruce Willise. Všechny scény, kde se mladý a starý Joe potkají jsou perfektní a snad neprozradím příliš, když řeknu, že sekvence "stárnutí" Joea (kdy se mění Gordon-Levitt na Bruce Willise) je jednou z nejsrandovnějších sekvencí v dějinách "vážné" sci-fi. Z herců ještě rozhodně stojí za zmínku starý a opelichaný Jeff Daniels v roli hlavního záporňáka.

lopp2.jpg 

Looper je velmi chytré sci-fi dílo, které by rozhodně nemělo zapadnout a stojí za návštěvu kina. K filmu ještě pár poznámek:

1. Bruce Willis je zde po dlouhé době opravdu "na vážno" a pokouší se o herecký projev. To samo o sobě stojí za vidění. Bohužel se stal už tak ultimativní bad-ass akční ikonou, že mu je hrozně těžké uvěřit některé vnitřní dilemata, které má jeho postava. Casting v tomto případě možná nebyl úplně z nejšťastnějších, nicméně jeho účast samozřejmě táhne lidi do kina.

2. Joseph Gordon-Levitt se pomalu a jistě propracovává do první herecké ligy. Určitě by jste do něj neřekli  v roce 1999, kdy se objevil v hodně nedoceněné romantické komedii 10 důvodů proč tě nenávidím. Což je film, který "udělal" jinou budoucí hvězdu: Heatha Ledgera (R.I.P.).

3. Mám moc rád "časovky" tj. filmy s cestováním v čase. Looper je opravdu povedený a tvůrci se geniálně vypořádali s potencionálními paradoxy. Kdy už někdo natočí Heinleinovu knihu Dveře do léta? Mimochodem, to že se jedná o koprodukci USA a Číny je na filmu dost vidět, výborná je zejména sekvence, kdy Jeff Daniels (jehož postava je z budoucnosti), přemlouvá Joea aby se vykašlal na francoužštinu a učil se čínsky. 

http://www.loopermovie.com/

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky