Bernie

středa 7. listopad 2012 14:26

Kriminální komedie Bernie (2011) je jeden z těch "malých", nenápadných filmů o kterých ani nevíte, že existují. Dostanou se k Vám víceméně náhodou, ale někdy opravdu stojí za to...

V jednom texaském vidlákově 90. let 20. století se úspěšný pracovník pohřebního ústavu Bernie (Jack Black) seznámí s velmi zámožnou postarší vdovou Marjorie (na pohřbu jejího manžela, samozřejmě). Vdova (Shirley MacLaine) je v celé maloměstské komunitě velmi nepopulární persona, kterou všichni z dobrých důvodů nenávidí (včetně zbytku její rodiny).

 

Na druhou stranu hlavní hrdina příběhu Bernie je ve městě jedním z nejpopulárnějších lidí (i přes jistá podezření z nepřiznané homosexuality). Hodný a milý Bernie se postupně nenápadně stává jejím životním společníkem a vůbec "holkou pro všechno". Chodí spolu na večeře, společenské akce, jezdí spolu na dovolenou. Nicméně chování staré vdovy je stále panovačnější a Bernie ji jednou v afektu zastřelí. Tělo schová do mrazáku a snaží se zbytek města přesvědčit, že vdova stále žije. Má samozřejmě k dispozici všechny její finance a začne je významně používat, ovšem většinou pro své spoluobčany a nikoliv ke svému obohacení. Objevují se ovšem jistá podezření a Bernie musí velmi vynalézavě balancovat na hraně odhalení svého zločinu. Což se mu daří dosti dlouho, ale na scéně se objevuje neústupný (a homofobní) státní návladní (vynikající Matthew McConaughey)...

bernie.jpg

Bernie je film podle skutečné události, kterou se snaží (což je často vyjímkou) relativně přesně popsat a představit divákům. Režisér Richard Linklater je známý experimentátor, který často kombinuje jednoduché a přímočaré vyprávění se zajímavou formou. V tomto případě používá módní pseudodokumentární styl, kdy je plynoucí děj přerušován názory místních obyvatel na celou causu. Tyto reálné osoby ovšem kombinuje s herci. Podobný přístup použil v poslední době i Jason Reitman ve filmu Lítám v tom (Up in the air), do extrému je pak doveden v TV seriálu Kancl (Office).

Bernie1.jpg

Film stojí a padá s představitelem hlavní role Bernieho - Jackem Blackem, což je primárně komik. Několik let už ovšem s evidentní ambicí i na charakterní herectví (více zde ve formě písně). A upřímně řečeno na to má, a to nejen díky netypické fyziognomii a muzikálovému talentu. Bernieho hraje celou dobu tak, že prostě nevíte jestli je vyčůraným prospěchářem, nebo opravdu hodným člověkem, který se dostal do bezvýchodné situace. Odpověď na tuto otázku se ve filmu ani nedozvíte. Linklater se celou dobu vyhýbá jakémukoliv náznaku nestrannosti ve vyprávění (potažmo závěrečném vyústění). Konec je rálný a naprosto civilní. Bez pointy.

Bernie je pozoruhodný film, který si zaslouží, aby se o něm mluvilo a aby byl viděn.

Bernie2.jpg 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky