Skyfall

čtvrtek 22. listopad 2012 14:31

James Bond je bisexuál s odstávajícíma ušima a chlastá euro pivo...

Nová Bondovka Skyfall je v pořadí 23. filmem série. To je bezesporu neuvěřitelné číslo. Je to také v pořadí už třetí bondovka s Danielem Craigem v hlavní roli britského superšpióna. U té předchozí z roku 2008 (Quantum of Solace) jsem smutně konstatoval, že postava Jamese Bonda je už mrtvá. A po dalším zářezu do Bondovské kinematografie musím své tvrzení jen podtrhnout (a tím nemám na mysli, že Bond v úvodní sekvenci filmu "zemře"). James Bond je v 21. století úplně mrtvou postavou.

Na film Skyfall jsem četl velké množství velmi pozitivních recenzí už před svou vlastní návštěvou kina. Poté jsem ovšem díky tomu překvapeně sledoval co se děje na plátně. Nová bondovka Skyfall je totiž neuvěřitelným způsobem pitomá a scénáristicky odfláknutá.

To si nikdo z nadšených recenzentů nevšiml jak má strašně imbecilní děj? Můžete namítnout, že v podstatě všechny bondovky jsou pitomoučké se slabým dějem, který je pokaždé stejný. A budete mít pravdu. Nicméně zatím ten děj byl vždy alespoň smysluplný. Záporňák (nebo záporňáci) má (mají) nějaký plán, který mu narušuje britská tajná služba v čele s agentem 007 a nakonec dobro zvítězí (a Bond přefikne nějakou modelku). Jejich plány většinou víceméně dávají smysl. Ne tak ve filmu Skyfall. Záporňákovou motivací je zde totiž pouze pomsta (což je samozřejmě v bondovkách na denním pořádku), ale způsob provedení je tak neuvěřitelně překombinovaně dementní, že u mě vyvolával smutný úšklebek. A když se v druhé části filmu začnou tyto směšně plány hatit (často i bez přičinění agenta 007), tak jsem jen smutně zíral na plátno.

pic1.jpg

Bondovka Skyfall se jednoznačně nese na vlně aktuální Batmanovské trilogie. Stejná pompézní hudba, temnota, úpadek hrdinství a následné vzkříšení mužského protoagonisty do polobožské formy. V podstatě i stejné schéma scénáře a bohužel stejná překombinovaná nelogičnost. 

Co je platné, že "intelektuální" režisér Sam Mendes (autor mého oblíbeného filmu Mariňák) plní film symbolickými scénami, popkulturními sebeironickými vtípky a zpochybňuje Bondovu sexualitu. Co je platné že Daniel Craig podává asi nejlepší bondovský výkon hned po Connerym a dle mého názoru i po Brosnanovi. Co je platné, že film končí naprosto geniálním způsobem.

To vše je k ničemu, je-li dementní scénář.

pic2.jpg    

Aktuální Bondgirl: Naomie Harris    

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky